Czysta oszczędność

Co najbardziej warto oszczędzać? Najbardziej cenię sobie oszczędzanie czasu i zdrowia. Zwłaszcza oszczędzanie czasu zawsze mnie kusi i to bardzo.
Ostatnio zaproszono mnie na warsztaty gotowania w urządzeniu Kohersen MyCook. Co tu dużo mówić, małe, estetyczne urządzenie, które wykona za mnie wiele czasochłonnych prac, zawsze może liczyć na moją życzliwość. Mając w kuchni taki niewielki robot możemy schować głęboko co najmniej 2-3 garnki, mikser, malakser, miskę do wyrabiania ciast, parowar, ale także nie używać zbyt często kuchenki. Aha, przygotowywane jedzenie nie przypali się (choć istnieją osoby, które zawsze potrafią to zrobić, ale tu byłoby niezwykle trudno).
To urządzenie to garnek (wraz z dodatkowymi elementami) umieszczony w korpusie, na którego ekranie nastawia się zarówno czas i temperaturę, jak i wyznacza się sposób i szybkość przyrządzania potraw. Co można w tym czarodziejskim garnku przygotować? Zupy, farsze, sałatki, surówki, ciasta, kremy, konfitury, chleb, masło, zwyczajne i smakowe i wiele jeszcze pyszności, także ciasto na pierogi, oraz mięso i ryby na parze. Jednak mnie najbardziej uwiodła zupełnie drobna możliwość sprzętu. Otóż można w nim… obrać młode ziemniaki, a ta czynność nie należy do przyjemnych.
Przekonana po warsztatowych zajęciach do doskonałości sprzętu wróciłam do domu i na pociechę upiekłam według najprostszego z możliwych przepisów moje ulubione rogaliki z konfiturami różanymi. Myślę, że niektórzy znają ten przepis, dla tych jednak którzy nie znają go lub nie pamiętają powtarzam: kostka masła, kubeczek śmietany (najlepiej 18 proc.) i 3 szklanki mąki. Razem siekamy (niezbyt precyzyjnie), zagniatamy i wkładamy do lodówki. Po godzinie wałkujemy po kawałku, kroimy w trójkąty, nakładamy po odrobinie konfitury i zwijamy rogaliki. Pieczemy na złocisto, posypujemy cukrem pudrem i siadamy z rogalikami i kawą pod kocem , oczywiście z dobrą książką.

W ciągu najbliższych dni wypróbuję pierożki z nadzieniem z pieczonej i gotowanej kaczki z grzybami, na które przepis podaje producent cudownego garnka. Brzmi wspaniale, ale ja zwykle sama wypróbowuję, aby polecić z czystym sumieniem.