Bałkańskie przyjęcie

Ostatnia moda rozprzestrzeniająca się z prędkością światła po stołecznym (i nie tylko jak słyszę) towarzystwie, to przyjęcia tematyczne. A tematem może być zarówno teatr jak i film a także historia: np. rewolucja francuska lub życie królowej hiszpańskiej Izabeli. Taki temat wyznacza zarówno stroje uczestników (wystarczy nawet jeden element ubioru) jak i dania czy trunki.
Zostałem rodzinnym konsultantem takiego przyjęcia, którego temat to: Bałkany!


W dzisiejszej dobie rozpasania konsumpcyjnego to nic trudnego. Wystarczy odwiedzić kilka sklepów (np. Samira, Turecki Market czy ze spożywczymi produktami bułgarskimi) i całe przyjęcie można – i to stosunkowo niedrogo – przygotować.
Bardziej ambitnie jednak będzie gdy gospodarze czyli pomysłodawcy sami staną w kuchni do roboty. A ze sklepów przyniosą tylko niezbędne produkty.
W takim przypadku moje doradztwo ogranicza się wyłącznie do wyboru przepisów.

Ayran
1 l jogurtu, 0,5 l wody mineralnej bez gazu, 1 łyżeczka soli
1.Jogurt schłodzić w lodówce i rozbełtać. Dodawać stopniowo lodowatą wodę. Posolić.
2.Rozbełtać jeszcze raz i ewentualnie dosolić do smaku.

Banica

Na ciasto: 25 dag mąki, 1 łyżka oleju słonecznikowego, pół łyżeczki octu, sól;
Na farsz: 40 dag bryndzy, 4 jajka,15 dag masła, 1 szklanka mleka, woda mineralna bez gazu
1.Zrobić ciasto z mąki, kilku łyżek wody, octu i szczypty soli. Zagniatać aż będzie elastyczne i samo odejdzie od dłoni.
2.Podzielić ciasto na 8 małych kulek, posmarować je olejem i odstawić w ciepłe miejsce na trzy kwadranse.
3.Rozetrzeć bryndzę, dodać połowę mleka.
4.Rozwałkować i rozciągnąć ciasto w kształt koła (tak jak ciasto strudlowe).
5.Tortownice (duże – 25 cm) posmarować masłem. Na dnie ułożyć ciasto, skropić roztopionym masłem i nałożyć warstwę bryndzy. Powtarzać operację aż do wyczerpania placków ciasta. Wierzchniego płatu nie pokrywać serem.
6.Całość polać mlekiem z rozkłóconymi  jajkami i stopionym masłem. Piec trzy kwadranse w temperaturze 190 st. C.

Baklava
500 g mrożonego ciasta francuskiego, 250 g miodu, 125 g masła, 250 g orzechów włoskich, po 75 g pistacji i migdałów, 3 łyżki soku pomarańczowego, sok z 1/2 cytryny

1. Ciasto rozmrozić, rozwałkować i podzielić na kilka jednakowych prostokątów wielkości blachy do pieczenia.
2. Masło roztopić. Dno i boki blachy  wyłożyć folią aluminiową, natłuścić masłem.
3. Kawałek ciasta położyć na dno formy, cienko posmarować masłem, posypać porcją posiekanych orzechów i zmielonych migdałów. Przykryć kolejnym płatem, posmarować go masłem, posypać orzechami. Czynność powtarzać.
4. Piec 45 minut w piekarniku nagrzanym do  190 stopni C.
5. Miód podgrzać, połączyć z sokami. Syropem polać przestudzone ciasto. Odstawić na noc do lodówki.

Kleftiko
1 kg jagnięciny z udźca lub łopatki, 4 duże kartofle,2 cebule, 4 marchewki, fasolka szparagowa, 1 pomidor, 4 plastry sera feta, główka czosnku, kieliszek białego wytrawnego wina, sok z cytryny, oliwa extra vergine, oregano, rozmaryn, pieprz, sól
1.Mięso po umyciu oczyścić z łoju i pokroić w kostkę.
2.Wymieszać wszystkie przyprawy z winem, sokiem cytrynowym i połową oliwy. Dodać 4 wyciśnięte ząbki czosnku. Odstawić w chłodne miejsce na godzinę.
3.Kartofle pokroić w kostkę jak mięso i dodać także pokrojoną cebulę oraz marchew. Dołożyć garść fasolki szparagowej, oregano, resztę oliwy i znów 4 pokrojone ząbki czosnku.
4.Przygotować 4 arkusiki pergaminu. Ułożyć na nich porcje mięsa i warzyw. Na wierzchu każdej paczki położyć gruby plaster pomidora i pokruszona fetę. Szczelnie zawinąć.
5.Piec w piekarniku godzinę w temperaturze 180 st. C

W kwestii win nie będę zabierał głosu, bo nie jestem miłośnikiem ani bułgarskich, ani greckich, ani tureckich. Ale przecież z Bałkanów tak blisko do Italii i jej cudownych winnic… A i do Hiszpanii niedaleko.

 Fot. P. Adamczewski