Zgadnij co gotujemy?(106)

Szybkimi krokami zbliża się sezon świąteczny. Święta państwowe gonią święta kościelne. Ostatni kwartał pod tym względem (tak jak i przełom roku) jest bardzo bogaty w dni pełne lenistwa i obżarstwa. Niektóre święta łączą się z konkretnymi daniami. Spróbujemy sobie dziś o nich przypomnieć.

1. Dzień Świętego Marcina w Poznaniu czci się rogalami marcińskimi a w całej Polsce innym daniem – a jakim?
2. Obyczaje wigilijne różne są w różnych regionach Polski ale na każdym stole znaleźć można rybę, która właśnie w tę noc piecze się we wszystkich chyba piekarnikach – co to za ryba?
3. Święto Trzech Króli też ma swój kulinarny obyczaj. W wielu domach przy stole wybiera się Króla, którego nazwa wywodzi się od świątecznego ciasteczka podawanego w wieczór 6 stycznia – co to za ciasteczko?
Jak zwykle kto pierwszy przyśle prawidłowe odpowiedzi ten otrzyma trzy upominki: kryminał wydany pod patronatem „Polityki”, dwie płyty z nagraniami laureatów tygodnika i smycz do kluczy z logo naszej gazety. A adres jak zwykle: internet@polityka.com.pl   Powodzenia.

PS.
Dziś dla urozmaicenia pustego zwykle wpisu z zagadkami dodaję zdjęcia prezentujące Panią Renę, która podczas krakowski Targów Książki obdarowała nas starymi księgami kulinarnymi używanymi w Jej domu od pokoleń. Pokazała też bardzo starą i ozdobną wyciskarkę do cytrusów. Patrzyliśmy na nią z zazdrością. Popatrzcie i Wy.