Bal na koniec roku

Przed nami miesiąc wielu popularnych imienin,  koniec przedszkolnego i szkolnego roku. Jeśli tylko znajdą się chęci i możliwości, okazji do urządzania przyjęć dla dzieci nie zabraknie.

Każdy dziecięcy bal powinien być szczególnie starannie przygotowany. Dzięki obmyślanym wcześniej propozycjom zabaw, mali goście nie powinni się  nudzić. Dobrze zaś dobrane dania mogą dopełnić udanej zabawy.

Prosimy zatem skorzystać z prostych, lecz sprawdzonych pomysłów.

*wśród małych gości mogą się znaleźć alergicy, warto więc zrobić wywiad, czego absolutnie gościom nie należy podawać;

*potrawy powinny być tak dobrane, aby łatwo dawały się jeść i nie brudziły, odświętnych zazwyczaj ,strojów, ani mieszkania;

*nakrycia stołowe, aczkolwiek powinny być estetyczne, jednak w żadnym razie  nie cenne i łatwo tłukące się;

*ładne naczynia jednorazowe, niestosowne na „dorosłym” przyjęciu będą tu jak najbardziej na miejscu;

*konieczne jest ułożenie takiej ilości papierowych serwetek i w takim miejscu, aby łatwo można po nie sięgnąć.

A teraz parę propozycji:

Różnokolorowy torcik chlebowy
2 paczki chleba pumpernikiel
Na masę I:2 jajka na twardo,2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku,1 łyżka majonezu,2 łyżki masła, sól i pieprz do smaku.
Na masę II: 1/2 opakowania serka homogenizowanego,2 łyżki keczupu,2 łyżki masła, sól, szczypta pieprzu i cukru oraz 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki.
Na masę III: 4 łyżki serka homogenizowanego,1 owoc awokado, 1 łyżka masła,1 łyżka drobno siekanego kopru,sól,1 łyżeczka soku z cytryny.

Przygotować masę I: żółtka rozdrobnić , utrzeć z majonezem i masłem, dodać sól, pieprz i szczypior oraz usiekane jak najdrobniej białka. Można całość utrzeć ręcznym mikserem lub w malakserze.

Przygotować masę II: serek wymieszać z  keczupem, masłem, solą i pieprzem, czerwoną sproszkowaną papryką oraz cukrem.

Przygotować masę III: awokado obrać ze skórki, wyjąć pestkę .Miąższ wraz z serkiem homogenizowanym doskonale utrzeć na jednolitą masę  albo włożyć do kielicha malaksera na 1 minutę. Dodać koper, sól i wymieszać.

Plastry pumpernikla smarować  niezbyt grubo(2-3 mm), każdą warstwę innym kolorem masy, układać jak tort.

Każde zlepione cztery kromki chleba owinąć folią i włożyć na kilka godzin do lodówki, najlepiej lekko je obciążając. Po wyjęciu pokroić ostrym nożem na maleńkie kanapeczki o boku 2×2 lub 3×3 cm. Poukładać na tacy na serwetkach.

Kolczasty chleb
3 pęczki rzodkiewek,15 jajek przepiórczych, kilka listków zielonej pietruszki ,sól.
Jako baza: okrągły pszenny chleb.
30 drewnianych wykałaczek

Rzodkiewki umyć, obciąć korzonek i listki, jajka przepiórcze ugotować na twardo w lekko osolonej wodzie(wówczas nie pękają),obrać ze skorupek. Na każdą wykałaczkę nadziewać połówkę jajka i rzodkiewkę, lekko osolić. Wykałaczki z jajkami i rzodkiewkami wkłuwać w powierzchnię chleba w taki sposób, aby powstał jeż. Wierzch jeża posypać kilkoma listkami pietruszki.

Gorące jelenie rogi
Tyle parówek ilu biesiadników (można oczywiście przygotować więcej parówek licząc na szczególnych łasuchów),1-2 łyżki oleju do smażenia.

Parówki obrać ze skórki. Oba końce parówek ponacinać wzdłuż na krzyż na głębokość ok.3-4 cm. Na patelni rozgrzać olej. Na gorący wrzucać po kilka parówek, smażyć przewracając kilkakrotnie, do momentu, kiedy końce kiełbasek powywijają się i powstaną „rogi”. Podawać na ciepło z lubianym zazwyczaj przez dzieci keczupem.

Owocowe szaszłyki

1 kg arbuza,1/2 kg truskawek,4-5 mandarynek lub 2 pomarańcze,30dag borówek amerykańskich(dobór owoców powinien zależeć od sezonu, nie powinny to być jednak owoce  ciemniejące, takie jak banany czy jabłka),2-3 łyżeczki cukru pudru.

Kilkanaście  drewnianych szpilek do spinania.

Arbuza  pokroić, powybierać czarne pestki, truskawki poprzekrawać na połówki, mandarynki lub pomarańcze obrać, podzielić na cząstki, w razie potrzeby podzielić cząstki  na połowę. Na szpilki do zrazów nadziewać po kolei kawałki owoców. Na zakończenie nabijać, jeśli jest odpowiedni sezon borówkę amerykańską. Poukładać owocowe szaszłyki na tacce, posypać lekko przez sitko cukrem pudrem.