Zgadnij co gotujemy?(88)

Znalazłem w swojej bibliotece jeszcze jeden egzemplarz przewodnika „Za stołem” napisanego wspólnie z prof. Andrzejem Garlickim i wydanego przez oficynę Nowy Świat. Oddam ją w dobre ręce. Aby otrzymać książkę opatrzoną moja dedykacją  a także autografem autorów – trzeba odpowiedzieć na trzy pytania (bezbłędnie oczywiście) i nie zwlekając wysłać list na adres:  internet@polityka.com.pl

A oto pytania:
1. Francuski poeta, eseista i dyplomata a także więzień Bastylii dał swoje nazwisko słynnemu befsztykowi. O kogo chodzi?
2. Również pewien Anglik (jednooki i jednoręki) słynący z talentów żeglarskich i działań miłosnych ma utrwalone nazwisko we wszystkich książkach kucharskich. Któż to ?
3. Rosjanie także mają swego rodaka, kupca z Nowgorodu, którego nazwisko przeszło do historii kuchni w dziale gorących przekąsek. Jak się nazywał ów uszlachcony przez cara kupiec?

Szybko siadajcie do komputerów. Czekam na listy i przygotowuję książkę do wysyłki. Powodzenia! I z góry przepraszam, że rozwiązanie i nazwisko zwycięzcy podam z opóźnieniem. Na wsi nie mam dostępu do internetu ponieważ Telekomunikacja Polska nie dotrzymała terminu umowy i nie założyła mi telefonu. I teraz płacą mi odszkodowanie (35 zł miesięcznie aż do chwili uruchomienia telefonu), które ma mi zrekompensować straty spowodowane przymusowym leniuchowaniem!