Gościnność

Jakże ja lubię dobre książki. Prawdę mówiąc, nie chodzi mi o kryminały czy powieści romantyczne. Lubię książki, które w sposób rozsądny przedstawiają konkretna wiedzę. Dlatego cenię sobie wiele książek popularno-naukowych naszych wybitnych historyków.
Ostatnio wpadła mi w ręce książka z zupełnie innej dziedziny. Jeśli mówię, że „wpadła” to troszkę przesadzam, bo dostałam ją w prezencie od autora. Mówię o książce „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii” Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego. Dziennikarka i wybitny sommelier młodego pokolenia napisali wspólnie mądrą i pełną jakże potrzebnych wiadomości na temat, jak piszą „profesjonalnej obsługi” w „biznesie restauracyjnym”.
Gastronomia jest tą dziedziną, która w Polsce przeszła ogromną przemianę w ostatnim ćwierćwieczu. Musiała się zmienić po pierwsze dlatego, że klienci, czyli goście, otarci częstokroć w świecie, mieli świadomość, jak wygląda życie restauracyjne poza zapyziałą polską gastronomią, czego można wymagać, jakie bywają standardy. Zmienili się też właściciele: państwowe „zakłady żywienia zbiorowego” zastąpiły restauracje organizowane przez ludzi, którzy wiedzieli, o co chodzi w tej branży.
Praca w restauracji przez te wszystkie lata stała się rodzajem kariery zawodowej, otwartej dla ludzi, którzy uważają ją za ciekawą i nobilitującą. Tak, tak, stanie na zmywaku i wykonywanie prostych zadań to tylko jedno, mniej ponętne oblicze gastronomii. Wszystkie wydawane przez kucharzy książki, restauratorzy prowadzący telewizyjne programy to całkiem inne oblicze. Trzecie oblicze restauracyjnego biznesu widzimy w restauracjach, których mamy już w Polsce kilka tysięcy i które nie są maszynkami do robienia szybkich pieniędzy, ale miejscem, gdzie gotowanie ze smakiem to integralna część kultury.
Książka Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego poważnie traktuje zarówno biznes, jak dobre wychowanie, fachowe porady i życzliwe przypomnienia. Lekturę książki zalecę moim mądrym studentom w Wyższej Szkole Kulinarnej, gdzie wykładam i w swoim czasie o niej podyskutujemy.