Życie miodem płynące

To jeden z najoryginalniejszych miodów, jakich kosztowałem. Miód o aromacie i smaku pomarańczy.

Ten grecki miód pochodzi z bardzo słonecznego regionu, w którym rośnie wiele roślin, ziół i kwiatów nieznanych gdzie indziej. Jest to miód najwyższej jakości, o niepowtarzalnym aromacie, gęstej konsystencji oraz bogaty w wartości odżywcze. Grecja – jak wiadomo – jest głównym producentem miodu na świecie, z tysiącletnią tradycją i bogatym doświadczeniem.OLYMPUS DIGITAL CAMERAMiód, którym się tak zachwycam, pochodzi z północnego Peloponezu, z regionu Egio, który leży 800 metrów n.p.m. Powstaje z kwiatów jodły, kasztanowca, jabłoni, głogu oraz dzikich róż i pomarańczy.

Pierwsze spotkanie z tym słodkim smakołykiem wprawiło mnie w zakłopotanie. Charakteryzuje się on bowiem aromatem i smakiem zarówno klasycznych miodów, jak i konfitur z gorzkich pomarańczy. Grzanki z razowego chleba posmarowane miodem smakują jak najpyszniejsze ciastka. Jeszcze lepszy zestaw stanowi kozi twarożek z dodatkiem peloponeskiego miodu. To niezwykle wyrafinowane danie i trudno się od niego oderwać.

Grecy zalecają mieszankę miodowo-alkoholową, w której pszczeli produkt dodawany jest do metaxy, i nazywają ten trunek miodowym pocałunkiem.