Każdy może być masarzem

Zdecydowanie ładniej brzmi słowo rzeźnik niż masarz. I w dodatku precyzyjnie określa, co ów rzemieślnik ma do roboty.

Od czasu do czasu zakładam więc biały fartuch zakrywający mnie niemal od stóp do głów, biorę do ręki ciężki i piekielnie ostry tzw. nóż szefa kuchni i zabieram się do roboty. Czasem trybuję udziec barani, czasem szykuję kieszeń na faszerowany mostek cielęcy, a najczęściej siekam polędwicę wołową, przyrządzając mięso na tatara.

Prawdziwy dobry befsztyk tatarski musi być bowiem siekany (czy wręcz szarpany), a nie mielony przez maszynkę.

Ostatnio pojawiły się befsztyki tatarskie przygotowane przez znane zakłady mięsne w Jarocinie lub Sokołowie Podlaskim. Patrzyłem na nie dość podejrzliwie, by w końcu zaryzykować ich kupno i przyrządzenie tatara, omijając pierwszy etap, czyli przygotowanie mięsa.

Przyznać muszę, że tatar wyszedł przedni. I nie potrafię powiedzieć, który był lepszy – ten z Jarocina czy ten ze wschodniej Polski. Mięso było wręcz doskonałe. Po kilku próbach z tatarem zrobiłem z tego półproduktu kotlety mielone. Stołownicy też byli zadowoleni.

Ale nie masz to jak dobry tatar!OLYMPUS DIGITAL CAMERABefsztyk tatarski
40 dag wołowej polędwicy, 3 łyżki oliwy z oliwek, jak najdrobniej posiekana cebula, pieprz, sól, łyżeczka lub łyżka musztardy jako ozdoba i dodatek smakowy: 4 żółtka surowych jaj, 4 sardynki z puszki, 4 łyżki posiekanych korniszonów, łyżeczka posiekanych kaparów, kilka posiekanych marynowanych grzybków

1. Oczyścić wołową polędwicę z żyłek i resztek tłuszczu. Według smakoszy mięso na tatara najlepiej posiekać, ale można je też zemleć w maszynce do mięsa.
2. Dobrze wyrobić z siekaną cebulą, pieprzem, oliwą i musztardą.
3. Ułożyć na talerzykach porcje, w każdej zrobić wgłębienie, a w nim umieścić żółtko. Pozostałymi składnikami przybrać każdą porcję.

Każdy z biesiadników samodzielnie doprawia sobie porcje tej wyśmienitej przekąski, używając do tego podanych przez gospodarzy dodatków.

Befsztyk tatarski jest przekąską bardzo lubianą, jednak pamiętać należy, że można go przyrządzić jedynie z bardzo świeżego mięsa i z dodatkiem doskonałych, świeżych jaj.