Zaczynamy nowy sezon wiejski

Już chyba nie ma ryzyka powrotu mrozu i można uruchomić wodociąg. Za tydzień więc mistrz hydraulik zamontuje w chałupie zmywarkę, która zimowała na ciepłym strychu sąsiadów.
TADP3340Moja chałupa i…

Pan Rafał przez lata wszelkie roboty hydrauliczne w naszej zagrodzie robił jako pomocnik swego ojca. Teraz, gdy przejął przedsiębiorstwo (dwóch pracowników i dwa auta dostawcze), nadal zajmuje się wieloma domami letnimi w naszej gminie. Wszyscy znamy jego rzetelność, więc może podejmować prace także pod nieobecność właścicieli. Taka współpraca jest korzystna dla obu stron. I niejeden rzemieślnik w naszej okolicy tak funkcjonuje.TADP3431. .. chałupa wnucząt                  

Na podobnych zasadach działa cieśla i dekarz – stryj Rafała – Tadeusz. A wszystko zaczęło się przed laty, gdy rozwiązano w pobliskich Drwałach sadowniczy PGR.

Robotnicy dostali wysokie rekompensaty i prawo do mieszkań w pegeerowskich blokach. Większość z nich pieniądze roztrwoniła, ale kilku założyło małe przedsiębiorstwa, które doskonale funkcjonują. Mają oni do obsługi kilka tysięcy letnich domów, które egzystują nad Narwią i w Puszczy Białej.

Pierwsze prace po przyjeździe to usunięcie kretowisk (niezwykle licznych w tym roku – chyba dzięki łagodnej zimie) i dosianie trawy. U nas – na żądanie młodszej generacji – ma także być założony niewielki sad.

Jesienią wyznaczony teren został zaorany, a potem obficie nawożony. Mam nadzieję – bo jestem tylko obserwatorem, a nie sadownikiem – że dożyję tego momentu, gdy na wschodnim skraju, tuż przy płocie, rozkwitną jabłonie i wiśnie. Takie bowiem gatunki domorośli sadownicy postanowili posadzić. Pilnowałem tylko, by nie zaorali mi najlepszych terenów grzybodajnych pod buczyną i modrzewiami.OLYMPUS DIGITAL CAMERAF ot. Piotr Adamczewski

Stęskniłem się za moją wsią i z wielką frajdą na nią wracam. Nie ma piękniejszego miejsca do pracy niż przeszklona weranda pośród świergoczących ptaków i śmigających po drzewach wiewiórek.

PS.

Serdeczności i uściski dla wszystkich Krystyn oraz pozostałych solenizantek!