Słowo pisane i wino

Jest takie miejsce na kulinarnej mapie Polski, gdzie kultura słowa łączy się harmonijnie z kulturą wina. To Dwór Sieraków leżący niedaleko Krakowa. Piękna pagórkowata okolica, stosunkowo łatwy dojazd spod Wawelu, sam Dwór zaś pięknie utrzymany i dysponujący bogatą piwnicą pełną najlepszych win niemal z całego świata.dwor-sierakow_14Dwór Sieraków jest ściśle powiązany ze znanym importerem, czyli Domem Wina, oraz z dwumiesięcznikiem „Czas Wina”, do którego po cytaty chętnie sięgam. W Sierakowie odbywają się też wielkie imprezy winiarskie, szkolenia i fantastyczne przyjęcia. O talencie sierakowskiego szefa kuchni głośno jest nie tylko w okolicach Krakowa.

Wśród imprez organizowanych w Dworze jest też cykl „Literatura i wino”. To spotkanie przy stole i pośród kielichów z autorami, którzy rozmawiają z czytelnikami i dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami pisarskimi, chwaląc się ostatnio wydanymi książkami i zapowiadając kolejne.

Taki właśnie wieczór jest organizowany z okazji publikacji mojej kolejnej książki – „Jest ser!”. Oprócz radości ze spotkania z sympatyczną publicznością, a tacy są właśnie miłośnicy i znawcy wina, wielką frajdę sprawili mi organizatorzy, proponując, bym wybrał spośród swoich przepisów menu na sierakowską kolację. Redaktorzy „Czasu Wina” dobrali zaś do moich propozycji właściwe wina.

Dzięki tej współpracy kolacja, której bohaterem ma być książka o serach i serowarstwie, będzie wyglądać tak:

Menu i Wina
Pierwsza Przystawka

Fenkuł z gruszką i gorgonzolą
Tokaj Late Harvest, Andrássy Winery, Tokaj-Hegyalja, Węgry

Między przystawkami

Prosecco Terre Deor, Cielo e Terra, DOC Prosecco, Włochy

Druga Przystawka

Suflet serowy
Chardonnay de Reserva, Lyngrove, Stellenbosch, Afryka Południowa

Danie główne

Pieczeń cielęca z kopytkami w sosie z sera camembert i orzechów laskowych z fasolka szparagową aromatyzowaną truflami
Grand Veneur Reserve, Domaine Alan Jaume, AOC Côtes-du-Rhône, Francja

oraz

Elegante Sherry Amontillado, González Byass, DO Jerez-Xérez-Sherry, Hiszpania

Sery

Wybór polskich serów zagrodowych
Elegante Sherry Amontillado, González Byass, DO Jerez-Xérez-Sherry, Hiszpania

Deser

Zapiekane nektarynki
Pacherenc du Vic-Bilh, Plaimont Producteurs,  AOC Pacherenc du Vic-Bilh

W tej sytuacji jeśli nawet autor będzie mocno stremowany, to kolacja powinna wszystkim gościom zdecydowanie poprawić humory.