Jak się rozgrzać w zimny i wilgotny dzień

Tegoroczna zima nas nie rozpieszcza. Narzekałem parę dni temu, że zupełnie jak na przedwiośniu, co to przeplata  trochę zimy, trochę lata. Tyle tylko, ze nawet najcieplejszy dzień styczniowy nie przypomina lata. Zdarza się bowiem temperatura przekraczająca nawet 10 st. C ale gdy dzień jest wietrzny i wilgoć wisi w powietrzu to wysunięcie nosa za próg domu bywa bardzo nieprzyjemne.
Jedyna pociecha w takie dni są dania rozgrzewające. Niedawno Alicja twierdziła, ze najlepszy jest wówczas kapuśniak albo placki kartoflane. Można się z tym zgodzić ale myślę, iż bywają dania przysparzające jeszcze więcej przyjemności. Jednym z nich jest włoskie zampone. Pisałem już o tym przysmaku rok czy dwa lata temu, dziś więc tylko krótkie przypomnienie. To wieprzowe nóżki, które – po wyciągnięciu kości – faszerowane są mieloną wieprzowiną z jakże rozgrzewającymi przyprawami (fot. niżej). W północnych Włoszech danie to jest podawane właśnie w styczniu i w lutym. W cieplejszych miesiącach zampone znika z kart restauracji i czeka na kolejną zimę.

Zampone_MAR-W30742
Innym i całkiem polskim daniem stosowanym w celach rozgrzewających jest szynka pieczona w miodzie i musztardzie. Podawana na gorąco z pieczonymi kartofelkami jest wprost nieoceniona. Po wystygnięciu zaś może być stosowana jako wędlina. Też rozgrzewa, zwłaszcza gdy kucharz nie poskąpił musztardy do miodowego sosu (fot. niżej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moim zdaniem jedną z najostrzejszych (czyli rozgrzewających) kuchni jest kuchnia tajska. A ponieważ lubię bardzo mieszać smak pikantny ze słodyczą to polecam poniższy przepis:

Tajskie żeberka w sosie miodowym
1,5 kg żeberek, 4 łyżki przecieru pomidorowego, 2 łyżki musztardy z Dijon, 4 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki miodu gryczanego, 2 łyżki oliwy, 3 ząbki czosnku, papryczka chilli, sok z połówki pomarańczy, sok z jednej cytryny, sól i pieprz do smaku
1.Żeberka doprawić do smaku solą i pieprzem i ugotować do miękkości (ok. 1,5h).
2.W tym czasie wszystkie składniki na marynatę dokładnie ze sobą wymieszać i zalać nią ugotowane i osączone mięso. Trzymać w marynacie minimum 3 godziny.
3.Następnie odsączyć z marynaty, wrzucić na gorącą patelnię grillową i dokładnie obsmażyć na złoto.

Żeberka tajskie w miodzie

Teraz – mając taki wybór – możemy już mężnie przeciwstawić się szaleństwom pogody.