Dlaczego Czesi wylewali piwo

Zazdroszczę Czechom pilznera, o czym tu już parokrotnie pisałem. Wprawdzie pijam go niezbyt często, ale zawsze z niezmienną przyjemnością. Jego zaletą jest zaś stały fantastyczny smak.OLYMPUS DIGITAL CAMERAA zebrało mi się na piwne wynurzenia, bo właśnie stanęła na stole wielka litrowa flasza, zamykana na tradycyjne zamykadło porcelanowe z gumką, zawierająca właśnie ten wspaniały trunek. Będzie do wieprzowej pieczeni z kminkiem, którą szykuję na dzisiejszą kolację.

Przy okazji przypomnę też słynną anegdotę opowiadającą początki pilzneńskiego browaru. Działo to się w październiku 1838 roku. Mieszkańcy miasteczka, którzy byli miłośnikami piwa, po długich narzekaniach na jego jakość zbuntowali się i zbiorowym wysiłkiem wylali do rynsztoka 36 wielkich beczek tego napoju.

Przestraszeni siłą protestu piwowarzy połączyli siły, stworzyli nowy browar i zaangażowali pochodzącego z Bawarii piwowara Josepha Grolla. Ten wprowadził nową technikę warzenia w miedzianych kadziach ogrzewanych żywym ogniem. Dzięki temu w pilznerze można wyczuć karmelowe nuty. No i surowe przepisy wprowadzone przez Bawarczyka są do dziś stosowane. Dzięki temu pilzner niezmiennie cieszy się wielkim powodzeniem na świecie. No i nikt go nie wylewa do rynsztoka.

Na zdravi!