Czarno na białym albo odwrotnie

Gdy kawa jest już palona, mamy własny ekspress, możemy pić ją  na wiele sposobów. Warto więc wiedzieć co jest co czyli jak nazwać to co mamy w filiżance.

Fot. P. Adamczewski

Fot. P. Adamczewski

ESPRESSO RISTRETTO – espresso, podczas parzenia którego „odłącza się” urządzenie; wyłącza się je wcześniej niż przy zwykłym espresso, przez co kawa jest „krótsza” (zawiera mniej wody), a tym samym gęstsza, mocniejsza i bardziej aromatyczna.

DOPPIO („podwójna”) – to nic innego jak dwie kawy espresso w jednej filiżance.

AMERICANO – standardowo przyrządzone espresso rozcieńczone gorącą wodą, zwykle do objętości filiżanki zwykłej kawy.

CAFFE LATTE (albo po prostu „latte” – jeden z najbardziej popularnych napojów bazujących na espresso) – świeżo nalane espresso z dodatkiem mleka podgrzanego parą do 65-76°C. Czasem serwuje się je w wysokiej szklance, dodając na wierzch piankę z mleka grubości 5 mm, a czasem, według gustu, hojnie posypując czekoladą lub cynamonem. Jest to właściwie cappuccino z dużo większą ilością mleka.

ESPRESSO MACCHIATO – espresso „zabarwione” jedynie odrobiną mleka.

LATTE MACCHIATO – szklanka gorącego mleka z niewielką ilością espresso.

ESPRESSO ROMANO – espresso z dodatkiem skórki cytryny.

ESPRESSO CON PANNA – espresso z łyżką zimnej bitej śmietany.

CAFFE MOCHA (albo mokka) – 1/3 espresso, 1/3 gorącej czekolady i 1/3 mleka podgrzanego parą, wlane do filiżanki w tej właśnie kolejności. Obecnie często do mokki wlewa się sporo syropu czekoladowego własnej roboty – tak żeby pokrył dno filiżanki, a dopiero potem espresso i podgrzane mleko. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia, możesz udekorować napój łyżką bitej śmietany, a następnie posypać zmielonym słodkim kakao. Napój ten to właściwie czekoladowe cappuccino. Istnieją też wariacje cappuccino: o smaku orzechów laskowych, wanilii, Irish Cream. Wszystkie można przyrządzić, dodając odpowiedni syrop.

Smacznego !