Przerwa w podróży

modelski piaty smakAby nie zanudzić wszystkich kalabryjskimi opowiastkami, zrobię dziś przerwę w podróży. Mam do tego dobry pretekst, bo dostałem właśnie przesyłkę z Krakowa z atrakcyjną zawartością. Jest to książka Łukasza Modelskiego zatytułowana „Piąty smak Rozmowy przy jedzeniu”, opublikowana przez Wydawnictwo Literackie.

Zwykle zachęcam do książek, które już są na rynku księgarskim. Tym razem mogę to zrobić jeszcze przed premierą, która nastąpi w pierwszych dniach listopada. A dziełko jest godne polecenia z wielu powodów.

Na okładce wydawca pisze m.in. tak: „Piąty smak jest niczym szósty zmysł. Wykracza ponad doznania zarezerwowane dla podniebienia. Trudno go nazwać, a dla wielu jest nieosiągalny. Niektórzy po prostu go mają. To z nimi rozmawia Łukasz Modelski – o kuchni, smakowaniu, piciu, historii, miłości, przypadku i zmysłach”.

Z tego ostatniego zdania wynika, że dobór rozmówców gra główną rolę. I przyznać muszę, że autor wybrał paletę najlepszych znawców tematu, jakich mógł znaleźć, i to nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Łączy ich zaś jeden wyróżnik: są to amatorzy, których praca przekształciła w zawodowców najwyższej klasy.

Oto z licznego grona polskich restauratorów wybrał Modelski Agnieszkę Kręglicką. Niejednokrotnie pisałem o Agnieszce, że jest jedną z niewielu osób profesjonalnie podchodzących do zawodu restauratora. Tak też uważa i Modelski, a jego rozmowa z Kręglicką tylko to potwierdza.

Drugą rozmówczynią, która już dawno zwróciła moją uwagę, jest Anne Applebaum – publicystka międzynarodowa, laureatka Pulitzera i… wybitna znawczyni kuchni polskiej.

O Patricii Atkinson pisałem obszernie, gdy otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu „Czas Wina” i wydała w Polsce dwie swoje biograficzne książki.

Są tu jeszcze: twórca idei i szef Slow Food Carlo Pertini, była osobista kucharka prezydenta Mitterranda i bohaterka filmu „Niebo w gębie” Daniele Mazet-Delpeuch, Michel Escoffier – wnuk jednego najsłynniejszych kucharzy świata, który jako pierwszy już sto lat temu mówił o „piątym smaku”, nazywając go „wyśmienitością”, a także dwaj młodzi Polacy wspinający się na szczyty kariery – gwiazda sommelierstwa Tomasz Kołecki-Majewicz oraz kucharzo-dziennikarz Grzegorz Łapanowski.

Każda rozmowa jest inna, ale każda równie ciekawa i rozszerzająca wiedzę czytelnika na temat, który chyba nigdy i przez nikogo nie będzie do końca rozgryziony.