Strzał w dziesiątkę, czyli w jabłko

Eliza Mórawska, autorka bloga White Plate, i Monika Brzywczy, szefowa magazynu kulinarnego „Usta”, strzeliły wspólnie w sam środek tarczy. Ta pierwsza napisała, a ta druga zredagowała i wydała książkę „O jabłkach”, której podtytuł wyjaśnia wszystko: 40 przepisów z jabłkami na śniadanie, obiad, kolację i deser.

Książka weszła na rynek na kilka dni przed rosyjskim embargiem nałożonym na polskie owoce, w tym przede wszystkim właśnie na jabłka. Pisze na skrzydełku okładki autorka: „Jabłko to mój ukochany owoc. Gdybym mogła wybrać jeden, jedyny, który ze mną zostanie do końca świata, który mogę zabrać na bezludna wyspę, wybrałabym jabłko. Nauczyłam się robić z niego tyle rzeczy! I chciałabym się z Wami niektórymi podzielić”.

Na tym samym skrzydełku można też przeczytać informację wydawcy: „Ta książka została wydrukowana na unikalnym papierze jabłkowym Apple Papier Cartamela/Frumat – część celulozy zastąpiono w nim przerobionymi obierkami z jabłek”.

Zaletą książki jest nie tylko to, że ukazała się w najlepszym momencie, ale także świetne przepisy, doskonale i przejrzyście podane oraz przepiękne zdjęcia Krzysztofa Kozanowskiego. Dzięki tym fotografiom (gratulacje należą się także graficzce Magdalenie Piwowar) czytelnik już po pierwszych stronach ma ochotę lecieć na bazar, by kupić tonę jabłek i ruszać do kuchni, aby je przerobić na podpowiadane dania. Ja zdążyłem wykonać tylko jeden:

Radicchio z wędzonym węgorzem i karmelizowanymi orzechami

2 jabłka, sok z połowy cytryny, 4 radicchio, 20 dag wędzonego węgorza, garść orzechów włoskich
Na dressing: 3 łyżki cukru, 1 ząbek czosnku, 2 łyżeczki musztardy, pół łyżki soku z cytryny, 1 łyżka miodu, 3 lub 4 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku

Z jabłek usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie plasterki ze skórką. Skrapiamy sokiem z cytryny. Liście radicchio odrywamy od głąba. Na patelni robimy karmel z cukru z wodą i karmelizujemy orzechy. Węgorza kroimy na mniejsze kawałki, w zależności od upodobań. W salaterce układamy liście radicchio, a na nich jabłka, rybę i orzechy. Przygotowujemy dressing – wszystkie składniki łączymy w szklanym naczyniu i dokładnie mieszamy. Możemy to zrobić również przy użyciu shakera.

Ciekawym, co dalej, polecam TEN adres i życzę smacznego.