Sarny, dziki, łosie i… miłośnicy książek

Spędziliśmy niedzielę w Puszczy Kampinoskiej, przewożąc pod Warszawę pozdrowienia z Puszczy Białej. W Izabelinie, do którego prowadzą drogi pełne ostrzeżeń przed przebiegającymi dzikimi zwierzętami (spotkaliśmy tylko jedną wiewiórkę i rodzinkę jeży), miało miejsce XVI Spotkanie z Książką. Imprezę z rozmachem zorganizował słynny warszawski księgarz Czesław Apiecionek wraz z izabelińskim wójtem oraz Marylą Łukasińską z tamtejszego bardzo rzutkiego Centrum Kultury.

Od 10 rano do 15 po południu 22 wydawnictwa (a wśród nich Iskry, Bellona, Wydawnictwo Literackie, Czarne, Zysk i S-ka) oraz 10 autorów (m.in. Krzysztof Varga, Jan Gondowicz, Janusz Majewski) prezentowało swoje książki, składało autografy, opowiadało o planach twórczych. W przerwach między występami pisarzy miał miejsce koncert Agnieszki Konarskiej śpiewającej piosenki Agnieszki Osieckiej. Artystka miała ułatwione zadanie, bo wśród tekstów Osieckiej nietrudno znaleźć utwory o literaturze, poezji i książkach. Agnieszka Konarska (związana z Filharmonią Narodową) zaprezentowała się jako wykonawczyni o świetnym głosie i doskonałym kontakcie z publicznością.

Miłośnicy książek (a ku naszej radości była to niemała grupa mieszkańców Izabelina i okolicznych miejscowości) mieli także możliwość kupowania książek sprzed lat, ponieważ w imprezie uczestniczyli też dość licznie antykwariusze.

Także i my mieliśmy powody do zadowolenia, bo udało się nam kupić świetną książkę autorstwa prof. Andrzeja Z. Makowieckiego – „Warszawskie kawiarnie literackie” – oraz książkę wspaniałej tłumaczki literatury anglojęzycznej Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej – „Jane Austen i jej racjonalne romanse”. Oba dzieła zawierają – co nas interesuje szczególnie – liczne wątki obyczajowo-kulinarne.

Nie narzekamy też na brak miłych spotkań z czytelnikami, co owocowało autografami składanymi na naszych dwóch ostatnio wydanych tytułach oraz ciekawymi rozmowami o sztuce kulinarnej, zmieniających się obyczajach i otwieraniu się rodaków na obce smaki.

W drodze powrotnej do naszej wsi kupiliśmy – po raz pierwszy w tym sezonie – naprawdę pyszne, pełne aromatu i słońca truskawki. Była to więc udana i smaczna niedziela.

PS Zapraszam teraz miłośników książek (w tym oczywiście książek kulinarnych) na Imieniny Jana Kochanowskiego, które odbędą się w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie w sobotę, 14 czerwca. Będzie tam mnóstwo atrakcyjnych imprez (program w internecie), gościem honorowym – Tadeusz Boy-Żeleński, w którego postać wcielą się krytycy i dziennikarze. Kilkudziesięciu wydawców wystawi swoje książki i posadzi za stolikami autorów, by dawali chętnym autografy. Też tam będę – w stoisku Firmy Księgarskiej Olesiejuk od godziny 12 w południe.