Smak wiosny to subtelne zupy

Wiele razy pisałem i potem dyskutowaliśmy o zaletach polskich zup. Nie będę więc powtarzał, że nasze rodzime zupy wzbudzają zachwyt i tubylców, i odwiedzających nas cudzoziemców. Zamiast kolejnych komplementów pod adresem polskiej kuchni przedstawię kilka przepisów, które sam bardzo lubię i często robię. I oczywiście będą to receptury zgodne z dzisiejszą modą, czyli wiosenne.

Smacznego!

Zupa z rzodkiewkowych listków
4 szklanki bulionu drobiowego z kostki, 2 marchwie, pietruszka, seler i por, listki rzodkiewek, cebula, pół szklanki śmietany, 2 łyżki masła, sok z cytryny (do smaku), sól, 4 łyżki ryżu, słodka mielona papryka.
1. Marchew, pietruszkę i seler obrać, pokroić na duże kawałki, dodać oczyszczony por i zalać warzywa bulionem i gotować 20 minut, po czym wsypać ryż i ugotować.
2. Liście rzodkiewek (najlepiej jeśli są to młode, dorodne liście) umyć, posiekać niezbyt drobno.
3. Na maśle podsmażyć na złoto drobno posiekaną cebulę, po czym dodać liście rzodkiewki i chwilę dusić.
4. Połączyć liście rzodkiewek z przecedzonym przez durszlak bulionem, zagotować, zaprawić śmietaną, dodać do smaku sok cytrynowy, sól i mieloną słodką paprykę.
Uwaga: zupę taką można przygotować także z kiełków rzodkiewki.

Zielona zupa
Pół małej różyczki brokułu, garść zielonej fasolki szparagowej, pół szklanki zielonego groszku, szklanka brukselki, 3 łyżki śmietany kremowej (30-proc.), kieliszek wytrawnego białego wina, 3 łyżki pokrojonego w kostkę sera gorgonzola, sól, świeżo zmielony biały pieprz, 2 szklanki rosołu (może być z kostki), łyżka posiekanej zielonej pietruszki lub listków kolendry.
1. Wszystkie warzywa po kolei wrzucać na wrzącą wodę i blanszować 3 minuty, po czym odsączać je i przekładać kolejno do garnka z rosołem.
2. Gotować do momentu, kiedy wszystkie warzywa zmiękną, po czym odstawić zupę, lekko ją ostudzić i zmiksować.
3. Do zmiksowanej zupy dodać wino oraz śmietanę, wymieszać i zagrzać, nie gotując.
Podawać zupę w filiżankach, posypaną pokrojonym serem i siekaną zieleniną.

Zupa z kalarepki z mlekiem
2 kalarepki, 2 szklanki mleka, marchew, pietruszka, por, kawałek selera, łyżka mąki, sól, cukier do smaku.
1. Marchew, pietruszkę, seler i por oczyścić, obrać i nie krojąc, włożyć do garnka. Kalarepkę obrać i zetrzeć na jarzynowej grubej tarce i dodać do włoszczyzny. Zalać warzywa 2 szklankami wody. Ugotować.
2. Ugotowaną włoszczyznę wyjąć, do pozostałej zupy dodać wymieszaną w 3 łyżkach wody mąkę i zagotować. Odstawić.
3. Mleko zagotować i gorące wlać do gorącej także zupy, doprawić solą i cukrem, jeśli ktoś lubi – kilkoma kroplami przyprawy do zup.
Tę delikatną zupę kalarepkową podawać można z ziemniakami, kluskami lub grzankami z bułki.

Zupa chrzanowa
4 duże ziemniaki, łyżka soku cytrynowego lub octu winnego, łyżka masła, łyżka mąki, szklanka słodkiej śmietanki 12-proc., sól, pieprz, ew. vegeta do smaku, łyżka startego chrzanu (może być ze słoiczka), łyżka posiekanego koperku.
1. Ziemniaki obrać, pokroić kostkę i ugotować z 2 szklankami wody, dodać do smaku sól.
2. Masło rozpuścić na patelni, dodać  mąkę i smażyć  do momentu, kiedy spieni się i zbieleje. Wtedy dolać małym strumieniem śmietankę i kiedy utworzy się jednolita masa – przelać do pozostałej  zupy.
3. Doprawić zupę sokiem cytrynowym lub octem winnym, vegetą, zagotować i już po odstawieniu z ognia dodać chrzan.
4. Zupę posypać po wierzchu siekanym koperkiem.

Zupa jogurtowa
6 szklanek rosołu z drobiu, żółtko, półtorej szklanki jogurtu naturalnego, sól, pieprz, 2 łyżki siekanej zielonej pietruszki.
Jako dodatek – grzanki z 2 kajzerek z łyżeczką masła.
1. Kajzerki pokroić w kostkę i na suchej patelni podsmażać, a kiedy się zrumienią, wymieszać z masłem.
2. Rosół zagrzać.
3. Jogurt wymieszać z żółtkiem, po jednej łyżce dodawać gorący rosół. Na koniec wlać tę mieszankę do pozostałego rosołu, razem wszystko zagrzać, posypać siekaną zieloną pietruszką.
4. Podać zupy w filiżankach, a grzanki osobno.
Zupa z cukinii
Fot. P. Adamczewski

Zupa cukiniowa
Ok. 80 dag cukinii, łyżka masła, 4 szklanki wywaru warzywnego lub rosołu warzywnego z kostki, 4 łyżki dobrej śmietany, sól, łyżka posiekanego koperku.
Jako dodatek: grzanki z 2 czerstwych kajzerek i łyżeczki masła.
1. Cukinię obrać, pokroić w plasterki, włożyć do garnka, dodać masło i dusić, podlewając kilkoma łyżkami wody, aż cukinia stanie się zupełnie miękka.
2. Do cukinii dolać szklankę wywaru lub rosołu i dokładnie zmiksować. Dolać pozostały wywar i zagotować, doprawiając w miarę potrzeby solą.
3. Wymieszać śmietanę z paroma łyżkami zupy, dodać do całości i zagrzać, już nie gotując. Posypać siekanym koperkiem.
4. Kajzerki pokroić w kostkę, podsuszyć na suchej patelni, po czym dodać masło, wymieszać. Podać w osobnym naczynku.