Dlaczego trudno polubić cielęcinę?

Przede wszystkim dlatego, że to trudne w obróbce kulinarnej mięso. Bywa włókniste i często trudne do pogryzienia. Ale dobrze wybrane kawałki udźca czy też ładny mostek do faszerowania i właściwa technologia mogą sprawić, że mięso cielęce nabierze wyjątkowego smaku.

Np. taki wienerschnitzel, czyli właśnie dobrze zbity i podany w chrupkiej panierce plaster cielęcego udźca, to przysmak nad przysmaki. Albo vitello tonato, tj. cienki kawałek gotowanej cielęciny, podanej w sosie z tuńczyka lub – co najbardziej lubię – saltimbocca, czyli zwinięty w rulon cieniutki płat cielęciny z szałwią wewnątrz i podsmażony ze wszystkich stron na dobrej oliwie.

Na myśl o tych daniach robi mi się przyjemnie i nie myślę o trudnościach czyhających na kucharza. I nawet cytat z książki słynnej XIX-wiecznej autorki nie jest w stanie mnie odstraszyć. A jest ów cytat dość okrutny: „Bierze się piękna biała i tłusta cielęcina, obmyć ją, jeśli nadęta pokłuć widelcem, żeby dech wyszedł, bo to jest niezdrowe i obrzydliwe, ale rzeźnicy dla powiększenia ćwierci nadymają ją. Kładzie się cielęcina na 24 godzin w serwatkę, potem obetrzeć ją serwetą, nasolić na godzinę przed pieczeniem i włożyć na rożen, uchowaj Boże pod blachę, bo będzie włóknista, polewać ją dobrze masłem, na końcu grubo posypać bułką, kto nie lubi sałaty do tej cielęciny przy stole wcisnąć trochę cytryny i polać sosem, jest bardzo smaczna” („Przepisy specjalnych potraw” Teofili Pszennej, 1865).

Dla ratowania opinii o mięsie cielęcym często używany przez nas przepis:

Cielęca pieczeń w miodzie
1,5 kg zadniej cielęciny, 10 dag płynnego miodu, sok z 2cytryn, 70 g blanszowanych migdałów, 3 szklanki masła, sól, pieprz
1. Mięso umyć, osuszyć kuchennym papierowym ręcznikiem, posolić, wygniatając dłońmi. Posypać pieprzem, skropić sokiem cytrynowym. Wstawić na kilka godzin do lodówki.
2. Cielęcinę naszpikować obranymi ze skórki  migdałami (najpierw przy pomocy ostrego wąskiego noża ponacinać małe dziurki, a następnie palcem wpychać w nie migdały).
3. Polać mięso stopionym masłem.
4. W piekarniku nagrzanym do 225°C piec mięso 15 minut, a następnie piec kolejne 60 minut w temperaturze 180°C. W ciągu tej godziny polewać mięso mieszanką miodu z sokiem cytrynowym i wytwarzającego się sosu.