Przezorny zawsze ubezpieczony

To hasło będzie bardzo ważne przez najbliższe kilka dni. Część z nas bowiem spędzi je w swoich letnich domach, a wówczas należy liczyć się z niespodziewanymi wizytami sąsiadów. Chyba że uda się ich wyprzedzić i odwiedzić przyjaciół wcześniej. Ten niezwykle długachny weekend majowy liczy jednak tyle dni, że zdążą także i sąsiedzi wpaść z rewizytą.

Pamiętajmy więc, aby w lodówce mieć zawsze produkty o długim okresie przechowywania, z których w nagłej potrzebie przygotujemy drobne dania. Do takich produktów należą: puszka tuńczyka, kukurydzy, słoiczek suszonych pomidorów, dobre prawdziwe parówki, obsuszane kiełbasy, kabanosy, szynka dojrzewająca oraz różnorakie sery.

Najbardziej atrakcyjne ze względu na walory smakowe i estetyczne są sery pleśniowe, np. polski lazur oraz camembert, brie, wędzona gouda. Równie dobrze sprawdzi się mozzarella, pokrojona na przemian z plastrami pomidorów, polana oliwą z oliwek i przybrana kilkoma listkami bazylii.

Z takich składników można też z dodatkiem ugotowanych pokrojonych w ósemki jajek oraz ugotowanego al dente makaronu, papryki lub ogórka wyczarować apetyczną sałatkę. Jeszcze innym rozwiązaniem jest deska serów lub wędlin, udekorowana warzywami, które mamy w domu, lub ziołami z doniczki lub zielnika. W zamrażarce zawsze warto mieć paczkę ciasta francuskiego, mrożone brokuły lub mieszankę warzyw.

Mięsożercom podpowiadam, że warto też kupić przygotowane do smażenia kotleciki baranie w otoczce tłuszczu lub steki z polędwicy wołowej. Rozmrożenie tych mięs to chwilka, a doprawienie i przyrządzenie też zajmuje moment. W dodatku kupując, można wybierać między mięsem irlandzkim a polskim.

A do gaszenia pragnienia prawdziwy cydr z polskich jabłek.
Fot. P. Adamczewski