Kalendarz zajęć wiejskich

Ponieważ przeniosłem się już na wieś, to uznałem za konieczne sięgnięcie po stary kalendarz zajęć gospodarskich z 1894 roku. Wywieszę go na werandzie, by mi przypominał i o upływie czasu, i o kolejnych jakże ważnych zajęciach. Oto czym będę się zajmował aż do jesiennego powrotu do miasta.
Kwiecień
Należy rozpocząć roboty w ogrodzie, siać len. W kwietniu zwykle przypada Wielkanoc; baby piec w piątek, a nawet w sobotę, mazurki w środę i czwartek. Szynki i mięsiwa gotować w sobotę rano. Przygotować zawczasu stroje wiosenne.
Maj
Należy dbać najwięcej o nabiał. Masło (najlepsze w maju), zbierać na wsi na rok cały, soląc je należycie. Suszyć grzyby majowe, kwiat bzowy zbierać i suszyć na lekarstwo.
Czerwiec
Należy zbierać wszelkie zioła, smażyć agrest, poziomki, truskawki, róże; groszek zielony na zimę suszyć. Futra i wełniane rzeczy przetrzepać, dywany przesypać kamforą i zostawić w ciemnym pokoju. Wełniane kaftaniki, pończochy, spódniczki itp. dobrze wyprać w mydle.
Lipiec
Należy się zabrać do smażenia konfitur, soków itp. z malin, gruszek i wiśni. Wyborną jest wódka z zielonych orzechów, którą w lipcu robić najlepiej. Zwracać baczną uwagę na indyki młode, które w tym czasie dostają korali i skłonne są do chorób.
Sierpień
Należy smażyć komput z borówek, konfitury z renglod, różnych śliwek, melonów itp. Kwasić ogórki bo są najlepsze w sierpniu, suszyć grzyby, zbierać zioła apteczne. Wszystkie prawie ryby rzeczne i jeziorowe tarło już skończyły; można je więc łowić z uwagą na młody zarybek, który wypuszczać napowrót do wody należy.
Wrzesień
Należy marynować pomidory, korniszony z cebulką i innemi piklami, rydze i grzyby. Suszyć owoce, groch, cebulę, orzechy włoskie i laskowe. Z węgierek przygotowywać naprzód kompoty, później marynować je, suszyć, w końcu zaś miesiąca robić powidła. Zbierać na zimę zapasy masła, sera. Opatruję się w zapas piwnica i kuchnia, ażeby dom miał pod dostatkiem na zimę mąkę, mięso, łój i warzywa.
Październik
Należy warzywa układać w kopczyk w piwnicy, ładne kartofle sypać do piwnic na deski, a mniejsze do karmika dla wieprzaków, które już w październiku trzeba zacząć tuczyć, aby na święta Bożego Narodzenia posiadać wędlinę. Zimowe owoce i gruszki jesienne chować, pieczarki na zagonach zaprowadzić.
Listopad
Należy kwasić kapustę, wieprze bić i słoninę robić. W piwnicach rozważnie ułożyć warzywa, aby nie pogniły. W mieszkaniu dbać o porządek i służbę przyuczać do starannego codziennego okurzania wszystkich kątów, ścian, szaf itp., co przez całą zimę trwać powinno.
Gęsi (wyżej) i zajączek  przybierają na wadze Fot. P. Adamczewski

A po pierwszych przymrozkach czy nawet śnieżycach, zapakować wszystkie przygotowane przez lato wiktuały i wrócić do miasta, gdzie za nami już pewnie tęsknią przyjaciele, którzy nie mieli czasu i okazji odwiedzić nas w domu na skraju puszczy.