Włoski baba’ czyli kuzyn polskiej babki drożdżowej

Szybkimi krokami zbliża się Wielkanoc. To wspaniały sezon na babki drożdżowe. Nie tylko Polacy w nich gustują ale także Francuzi zarażeni miłością do bab przez króla Stanisława Leszczyńskiego, który po stracie tronu zamieszkał (dzięki królewskiemu zięciowi) w księstwie Lotaryngii i Włosi. Ci ostatni ten rodzaj ciasta też nazywają „baba’ „. A przyczyny tego  są następujące:
Baba’ jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. Władca słynący z wykwintnego podniebienia, uważając ciasto, które mu podano za niedostatecznie wilgotne, polecił nasączyć je rumem. Przysmak wzbogacony o ten wyjątkowy aromat tak bardzo spodobał się królowi,  że postanowił iż od tej pory będzie ono serwowane w tej eksperymentalnej formie. Ciasto zostało nazwane na cześć swojego twórcy i do dziś funkcjonuje pod nazwą „Baba’ „.
Z kolei inna legenda głosi, iż neapolitański władca, odznaczający się trudnym charakterem, cisnął ciastem o kredens, rozbijając przy tym butelkę rumu. Trunek przypadkiem rozlał się na ciasto. Wypieku skosztował goszczący na dworze król Polski, Stanisław Leszczyński. Nasz władca ocenił ciasto mianem wyśmienitego, widząc w nim pewne podobieństwo do rodzimych, nadwiślańskich wypieków. Polskim odpowiednikiem rumowego baba’ (które to ciasto jest rodzaju meskiego) jest babka ponczowa, która zachowała okrągłą formę i znajdujący się pośrodku krem. Baba’ neapolitański kształtem przypomina tuf wulkaniczny, z którego zbudowane jest miasto.
Może  korzystając ze świątecznej okazji warto zastąpić naszą tradycyjną babkę drożdżową jej ponczową kuzynką z Włoch?
Baba’ napolitana
Na ciasto: 170 ml mleka, 1 kostka drożdży, 70 g cukru,  łyżeczka soli, 50 dag mąki, 15 dag masła, 6 jajek
Do ciasta potrzebna jest forma o średnicy 26 cm i wysokości 15 cm
Na poncz: 0,5 l wody, 0,5 kg cukru, 300 ml rumu
1.W misce rozkruszyć drożdże i rozmieszać je w letnim mleku. Dodać cukier, sól, jajka i połowę mąki (225 gramów). Miksować na najwyższych obrotach przez ok. 4 min, do momentu aż  ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Dodać masło pokrojone w kostkę, mieszać przez następne 3 min. Dodać resztę mąki (225 gramów) i mieszać powoli (na najniższych obrotach) przez 2 min, tak aby ciasto osiągnęło gładkość.
2.Ciasto przełożyć do natłuszczonej formy, przykryć i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej, do momentu gdy podwoi swą objętość.
3. Rozgrzać piekarnik do ok. 200 stopni. Ostrożnie włożyć ciasto do pieca, uważając  by nie opadło. Piec przez 30 – 35 minut do chwili uzyskania złotego koloru.
4.Wyjąć ciasto z pieca. Po 2 minutach także z formy, odstawić do ostygnięcia na 15 minut.
Poncz:
5.Zagotować wodę z rumem i cukrem, trzymać na ogniu do momentu rozpuszczenia się cukru i odstawić do ostudzenia.
6.Po 15 min łyżeczką polewać ponczem ciasto, do czasu aż będzie dobrze nasączone. Ciasto odstawić na 2 godziny. Przed podaniem można przyozdobić bitą śmietaną i owocami.