Przyleciała kaczka zupełnie nie w porę

Gaskończycy pewnie by mnie obśmiali a ponieważ to ludzie wybuchowi i gwałtowni może by doszło i do rękoczynów. Cieszę się więc, że w pobliżu nie ma krewnych D’Artagnana. O tej metodzie przyrządzania kaczych udek pisałem jakiś czas temu ale wówczas nie miałem wystarczającej ilości smalcu wytopionego z kaczek lub gęsi. A teraz mam, bowiem po licznych przyjęciach, na które przyrządzałem pieczone  ptactwo, zgromadziłem sporo wytopionego właśnie z kaczek tłuszczu. A po pisaniu i mówieniu o daniach postnych naszła mnie chętka na coś mięsnego. W dodatku nie będę grzeszył od razu. Dopiero za kilka tygodni a może nawet miesięcy. Udka kacze przyrządzone na sposób gaskoński mogą bowiem czekać na swoją kolej na półmisku przez długi, długi czas.
Udka posolone, w ziołach i czosnku    Fot. P. Adamczewski
Mając więc wolne sobotnie przedpołudnie wyjąłem z lodówki dwa piękne kacze udka oraz wielką bryłę smalcu i zabrałem się do roboty. Oczywiście według klasycznego przepisu.
Smalec kaczy zaraz trafi do garnka     Fot. P. Adamczewski
Udka kaczki confit
Udka kacze,   smalec gęsi lub kaczy, sól, grubo zmielony pieprz, tymianek, listki laurowe,  czosnek
1.Udka kacze posolić, obłożyć przyprawami, wstawić pod przykryciem do lodówki i marynować przez noc lub dłużej.
2.Tłuszcz kaczy (lub gęsi) stopić.
3.Oczyścić mięso z przypraw, zanurzyć w tłuszczu, by było całkowicie przykryte. Gotować na bardzo małym ogniu, ok. 2 – 3 godziny, aż będzie miękkie.
4.Udka wyjąć, tłuszcz ostudzić. Zalać udka tłuszczem w słoiku, zakręcić i odstawić do spiżarni.
5.Można je przechowywać zanurzone w zimnym tłuszczu przez wiele miesięcy. Przed podaniem należy je zrumienić na patelni.
Udka gotują się już drugą godzinę     Fot. P. Adamczewski
Teraz, gdy kacze udka spoczywają spokojnie we własnym smalcu, muszę wykazać się sporą dozą cierpliwości i zostawić je w spokoju. Gdy jednak nadejdzie właściwa chwila i silny apetyt, zjem je popijając winem z nieodległego przecież sąsiedztwa (myślę o sąsiedztwie Gaskonii) czyli Gigondas, bo to chyba najwłaściwsze towarzystwo dla kaczki confit!
Teraz do spiżarni i…