Kurczę pieczone (albo grillowane)!

Nie trzeba czekać na sezon grillowy aż do lata. Zwłaszcza jeśli się ma w kuchence, a raczej w piekarniku, specjalny program do tej techniki przyrządzania smakołyków. Wprawdzie nie będzie aromatu węgla drzewnego ale można go zastąpić choć w części  np. solą wędzoną.
Jako częsty klient wielkiego sklepu z grillami i wszelkimi utensyliami do nich, dostałem książeczkę napisaną przez znanego amerykańskiego kucharza i eksperta grillowego Jamiego Purviance’a a zawierającą aż 60 przepisów na kurczaka. Jamie zbierał je po całym świecie, wielokrotnie wypróbowywał i teraz ze spokojnym sumieniem poleca innym.
Książka zawiera także szereg porad dotyczących właściwego korzystania z tego wspaniałego narzędzia jakim jest grill ale także sposobów wyboru właściwego kurczaka, metod sprawdzania jego jakości i świeżości a także różnych tricków niezbędnych podczas przygotowywania kurczaka do pieczenia. Wydawało mi się, że chyba wszystko wiem w tej kwestii a jednak znalazłem parę porad, które – mam nadzieję – jeszcze poprawią smak i wygląd robionych przeze mnie dań.
Wśród 60 przepisów znaleźć można dania ze wszystkich stron świata. Są więc receptury prowansalskie, włoskie, niemieckie, filipińskie, tajskie a nawet (chciało by się krzyknąć: o zgrozo!) amerykańskie. Oddając cześć miłośnikom grilla w USA muszę powiedzieć, że ich przepisy wyglądają bardzo subtelnie.
Na koniec jeden z przepisów a po ingrediencjach sądząc pochodzi on zapewne z Dalekiego Wschodu.
Podudzia kurczaka marynowane w mleczku kokosowym, imbirze i miodzie
1 duża garść świeżych liści kolendry razem z delikatnymi łodyżkami, 10 obranych ząbków czosnku, 10 cm świeżego imbiru pokrojonego na cienkie plasterki, 400 ml niesłodzonego mleczka kokosowego, 185 ml sosu sojowego o obniżonej zawartości soli, 4 łyżki miodu, 12 podudzi kurczaka (po ok. 100 g), bez tłuszczu i zwisającej skóry
1.Kolendrę, czosnek i imbir drobno posiekać (najlepiej w robocie kuchennym). Przełożyć do dużej miski i dokładnie wymieszać z pozostałymi składnikami marynaty. Podudzia kurczaka włożyć do miski i natrzeć ze wszystkich stron marynatą. Przykryć i wstawić do lodówki na 6 – 24 godz.
2.Grill rozgrzać do temperatury 175  st. C
3.Marynatę odlać i wyjąć mięso z miski. Podudzia grillować 40 – 50 min aż po nakłuciu czubkiem noża wypłynie z nich przezroczysty sok, a mięso również przy kości straci różowy kolor. W tym czasie odwrócić raz lub dwa razy.
3.Zdjąć z rusztu i pozostawić na 3 – 5 min. Podawać na ciepło lub przestudzone do temperatury pokojowej.