Smaczne bo swojskie

Jutro napiszę o konkursie kulinarnym promującym polską kuchnię a dziś z przyjemnością podpowiem z jakich naszych rodzimych produktów można te dania wykonywać. Polska żywność ma coraz lepsza renomę w świecie. Świadczy o tym choćby tzw. czarny PR, którym Słowacy i Czesi usiłują zniechęcić swoich obywateli do kupowania wyrobów spożywczych od sąsiadów z północy. Nie przynosi to na szczęście złych skutków. Prawdziwi smakosze wiedzą co jest dobre i sięgają w sklepach na właściwe półki.


Teraz wszyscy będą mieli łatwiej. Coraz więcej polskich produktów otrzymuje europejskie znaki jakości, które są gwarancją ich najlepszego z możliwych smaku. Są trzy kategorie tych znaków i dla ułatwienia smakoszom zakupów wymienię wszystkie. Oto one:
CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA (ChNP)
Jest to europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Wszystkie surowce, potrzebne do wytworzenia tego produktu pochodzą z określonego obszaru geograficzne?go oraz wszystkie fazy wytwarzania odbywają się na tym obszarze.
O znak ChNP mogą ubiegać się płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli, rybołówstwa oraz produkty pierwszego przetworzenia, lub środki spożywcze (m. in. piwo, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, inne wyroby piekarnicze, makarony, korek i bawełna).
Do tej pory oznaczeniem ChNP wyróżniono w Polsce 9 produktów:
bryndza podhalańska, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca, fasola wrzawska, karp zatorski, miód z Sejneńszczyzny, oscypek, podkarpacki miód spadziowy, redykołka, wiśnia nadwiślanka.
CHRONIONE OZNACZENIE GEOGRAFICZNE (ChOG)
Jest to europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Do tej pory oznaczeniem ChOG wyróżniono w Polsce 18 produktów: andruty kaliskie, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka gróje?ckie, jabłka łąckie, jagnięcina podhalańska, kiełbasa lisiecka, kołocz śląski, miód drahimski, miód kurpiowski, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, obwarzanek krakowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, suska sechlońska, śliwka szydłowska, truskawka kaszubska czyli kaszebskó malena, wielkopolski ser smażony.
Wniosek o rejestrację cebularza lubelskiego jako ChOG czeka na pozytywną weryfikację przez Komisję Europejską.
GWARANTOWANA TRADYCYJNA SPECJALNOŚĆ (GTS)
Jest to europejski znak jakości, przyznawany produktom noszącym tradycyjną nazwę, odnoszącą się do jego specyficznego charakteru lub tradycyjnie stosowaną dla tego produktu. Produkt z oznaczeniem GTS musi być wytwarzany z tradycyjnych surowców, według tradycyjnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury lub tradycyjnymi metodami.
Do tej pory oznaczeniem GTS wyróżniono w Polsce 9 produktów: półtorak, dwójniak, trójniak, czwórniak, kabanosy, kiełbasa jałowcowa, kiełbasa myśliwska, olej rydzowy, pierekaczewnik.

Jest z czego wybierać. A będzie jeszcze więcej.