Z miłości do jedzenia

W jednej z najlepszych restauracji Warszawy – „Soul Kitchen”, której szefuje wspaniały kucharz – Andrzej Polan, odbyła się prezentacja nowego cyklu kulinarnego wyprodukowanego przez BBC i pokazywanego w każdy wtorek po godzinie 18.30

 
Widzowie tej stacji coraz popularniejszej wśród miłośników kulinariów będą mogli podziwiać jednego z najlepszych szefów, któremu towarzyszy równie wyśmienita ekspertka w dziedzinie sommelierstwa. „Food & Drink” to program, w którym nie zabranie wspaniałego jedzenia, porad kulinarnych
i gorących dyskusji.

Głównym prowadzącym jest uhonorowany gwiazdkami Michelina, światowej sławy szef kuchni Michel Roux Jr, który podzieli się swoimi ulubionymi przepisami, zdradzi kuchenne sekrety i zaprosi do dyskusji o tym, co jemy i pijemy. Michelowi towarzyszy wielokrotnie nagradzana ekspertka Kate Goodman, która dobiera do jego potraw odpowiednie napoje: od niedocenianych – zwłaszcza w Polsce –  portugalskich czerwonych win po filiżankę aromatycznej herbaty. Z pomocą specjalnych gości, pojawiających się w każdym odcinku, Michel i Kate przygotują inspirujące i pobudzające apetyt dania. Udowodnią przy tym, że każdy jest w stanie przyrządzić doskonały posiłek.
Po obejrzeniu pierwszego odcinka (trwał 25 minut i dotyczył wypieku słodyczy) goście „Soul Kitchen” sami mogli poczuć smak zabawy w dobór napojów do dań. Siedem potraw (były to dania degustacyjne czyli małe porcje) przygotował Andrzej Polan a napoje dobrali specjaliści tejże samej restauracji.
Występowałem w trakcie wieczoru jako komentator oceniający zarówno dania jak i drinki. I przyznać muszę, że w „Soul Kitchen” znają się na swojej robocie. Aby to udowodnić przytoczę całe menu. Oto co zjedliśmy tego wieczoru:
Pierwszą przekąską była wileńska kwaszenina nazywana w stolicy zimnymi nóżkami czyli galaretka z golonek. Towarzyszyła temu bardzo chłodna czysta wódka i sok pomidorowy. Drugą przekąską był niezwykle delikatny pasztet w towarzystwie kieliszka śliwowicy lub soku z czarnej porzeczki. Kolejnym daniem była (sezon przecież!) pyszna zupa szparagowa w towarzystwie weneckiego, wytrawnego proseco lub – jak kto chciał – soku brzozowego (wyśmienity!).
Dwa dania główne to fantastyczny sandacz plus równie wspaniałe wino z Burgundii – chablis oraz gęś w towarzystwie czerwonego wina Darien Crianza pochodzącego z okręgu Rioja w Hiszpanii.
Na deser podano bezy z lodami i owocami oraz sherry Pedro Ximenes.
Nie można się dziwić, że goście wyszli zachwyceni i – jak sądzę – będą oglądać oraz zachęcać innych do programu „Food&Drink  „. A ja wyszedłem zachrypnięty, bo mówienie przez półtorej godziny bez urządzeń wzmacniających musi kosztować. Żałowałem też, że nie mogłem uczestniczyć w konsumpcji, gdyż brzydko jest mówić z pełnymi ustami.