„Wykwintna kuchnia polska” z medalem

Album kulinarny „Wykwintna Kuchnia Polska” otrzymał nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Gourmand World Cookbok Awards 2013. Wydawnictwo rywalizowało z najlepszymi publikacjami z całego świata.
W finale publikacja wydawnictwa Bosz zajęła trzecie miejsce w kategorii wydawnictw profesjonalnych. Nagrody przyznawane są przez Gourmand International, organizatora Paris Cookbook Fair.  To jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień dla książek o kuchni.


Album wydany został pod koniec ubiegłego roku. Składają się na niego przepisy stworzone przez najlepszych szefów kuchni polskiej, m.in. Wojciecha Modesta Amaro, Karola Okrasy, Pawła Oszczyka, Grzegorza Labudy opatrzone artystycznymi fotografiami dań. Książka po raz pierwszy pozwala odkryć polską kuchnię tradycyjną w nowoczesnej formie. Publikacja została objęta patronatem prezydentowej Anny Komorowskiej, której menu również znajduje się w książce. Luksusowy album wydany został w polskiej i angielskiej wersji językowej.
O uroczystości wprowadzenia książki na rynek pisałem pod koniec ubiegłego roku. Odbywała się ona w luksusowej restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich z udziałem pary prezydenckiej i wielu gości ze świata polityki oraz kultury. Wówczas to kucharze prezentujący swoje polskie przepisy w tej księdze przygotowali po jednym daniu, które oceniali uczestnicy bankietu. Goście orzekli, że dania były wyśmienite a książka, którą można było podziwiać na wielkim ekranie telebimu a szczęśliwcy mogli nawet ją przejrzeć, też jest wydana nad wyraz wspaniale. Co prawda nie wyobrażam sobie by ktoś odważył się używać jej w kuchni ale jako album propagujący doskonałość naszej rodzimej kuchni jest ona wspaniałym prezentem. Zwłaszcza dla cudzoziemców powątpiewających w wysoka klasę naszych produktów żywnościowych i przepisów. Na szczęście znawcy kuchni – w tym także zarozumiali Francuzi i rozkochani w sobie Włosi – przyznają acz w nielicznych publikacjach, że kuchnia znad Wisły dorównuje a w niektórych przypadkach (jak np. ryby, grzyby, kasze czy zupy) nawet przewyższa propozycje ich mistrzów patelni.
Wszystkim autorom oraz wydawcom – szczere gratulacje!