Smacznie, zdrowo, bo na surowo

Często jadam ryby i owoce morza na surowo. Niektóre – jak np. ostrygi czy jeżowce –  tak się jada niemal zawsze. Krewetki czy niektóre ryby też w stanie surowym spotyka się w barach sushi. Jednym z największych moich przysmaków są percebe. ( fot P. Adamczewski ) Nie często jednak sam przyrządzam te przysmaki.  Kłopot bowiem w tym, że jak twierdzi wybitny francuski kucharz Jacques Le Divellec w tomie pięknie wydanym przez Larousse’a wiele ryb i owoców morza można spożywać na surowo, pod warunkiem że są świeżo złowione oraz przyrządzone i podane tego samego dnia.

Pokrojone na cienkie plasterki – pisze Francuz – są serwowane jako carpaccio. Z posiekanych przyrządza się smaczne tatary. Całe małe rybki lub filety konserwuje się w soli. Wiele surowych ryb (tuńczyk, łosoś, dorada, makrela, węgorz) i owoców morza wchodzi w skład sushi i sashimi, tradycyjnych potraw kuchni japońskiej przyrządzanych z ryżem. Na carpaccio wybiera się ryby o jędrnym, dającym się kroić na bardzo cienkie plasterki, mięsie: doradę, miecznika, żabnicę, łososia lub tuńczyka. Niektóre owoce morza, na przykład przegrzebki i homarce, również nadają się do przyrządzania w ten sposób. Wymienione ryby, a także tępogłów i makrela, mogą być serwowane w formie tatara. Krótkie konserwowanie w soli dotyczy wyłącznie sardynek, a w soli i cukrze z dodatkiem koperku również łososia. Sushi i sashimi można przyrządzać zarówno z ryb, jak i owoców morza.
Zwykle ryby i owoce morza najpierw marynuje się przez jakiś czas w chłodnym miejscu, w mieszance oleju i soku z cytryny z dodatkiem aromatycznych ziół.
Przyprawiać należy z umiarem, aby nie stłumić naturalnego smaku ryby. Lepiej nie dodawać oliwy z oliwek o zbyt intensywnym smaku i aromacie. Soku z cytryny należy używać z wyczuciem.
Aby zagwarantować świeżość, charakterystyczną dla surowych ryb, półmiski przed wyłożeniem na nie produktów należy wstawić na jakiś czas do zamrażalnika.
Do przyrządzania ryb i owoców morza na surowo konieczny jest nóż z doskonale naostrzonym cienkim ostrzem. Potrzebna jest także duża deska do krojenia produktów; jeżeli jest to deska drewniana, trzeba ją myć płynami zabijającymi bakterie. Aby tatar rybny ładnie się prezentował, niezastąpiona jest wykrawarka – wysoka, metalowa foremka, najlepiej okrągła, używana przez cukierników do wykrawania ciasta. Ponieważ carpaccio i tatar rybny najczęściej serwowane są na talerzach, należy zadbać o ładną zastawę; carpaccio lepiej się prezentuje podane na dużym płytkim talerzu. Do przyrządzania sushi i sashimi Japończycy używają noża, którego ostrze jest naostrzone tylko z jednej strony, wówczas podczas krojenia nie miażdży się włókien ryb.

Stosując się do tych wskazówek zrobię rybnego tatara i saskimi. Sushi bowiem jest dla mnie zbyt trudną sztuką. Zwłaszcza zrobienie eleganckiego wałeczka z ryżu.

Łosoś Fot. East News