Trochę Italii na naszym grillu

We Włoszech, w okolicach Rzymu, to danie wprowadza świąteczny nastrój. Tyle tylko, że porchetta to całe prosię nafaszerowane fenkułem  czyli koprem włoskim, czosnkiem, szałwią, rozmarynem i następnie pieczone na rożnie.
Bywa też wersja skromniejsza. Zamiast całego prosiaka bierze się wówczas tylko wieprzową łopatkę, usuwa się z niej kość i w zagłębienie wkłada się identyczny farsz jak do prosięcia.
Proponując przyrządzenie porchetty ostrzegam: to praca wymagająca czasu, cierpliwości i sporego wysiłku. Ale rezultat opłaca wszelkie trudy.
No to do roboty.
Łopatka wieprzowa ok. 2,5 kg bez kości, 2 łyżki oliwy z oliwek,1/2 łyżeczki grubej soli morskiej, 1/2 łyżeczki grubo zmielonego pieprzu;
Na farsz: 125 ml oliwy z oliwek, 3 gałązki świeżego rozmarynu, 16 listków szałwii, 1 łyżka startej skórki z jednej cytryny, 1 łyżka posiekanego czosnku, 1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego, 1/2  łyżeczki pokruszonego czerwonego chili , 1 łyżeczka grubej soli morskiej

1.Odciąć cienkie kawałki mięsa z obu stron łopatki i posiekać. Dodać wszystkie składniki farszu i dobrze zemleć. Wyrobić farsz mięsno-ziołowy jak ciasto na jednolitą masę.
2.Ułożyć mięso łopatki skórą do dołu i w naturalne zagłębienie po kości włożyć farsz zostawiając wąskie, czyste kawałki by ułatwić zawijanie.
3. Zwinąć mięso w roladę i obwiązać dokładnie bawełnianą nicią. Natrzeć z wierzchu oliwą, solą i pieprzem. Odłożyć na pół godziny w temperaturze pokojowej.
4.Przygotować w tym czasie grill a gdy zostanie żar ułożyć na tacce aluminiowej roladę i piec aż będzie rumiana z wierzchu  i upieczona wewnątrz.
Gdy zamiast grilla stosujemy piekarnik to piec 1,5 – 2 godz. W temperaturze 180 st. C.
5.Po zdjęciu z ognia podstudzić, ułożyć na desce, zdjąć nitki  i pokroić mięso w dość grube plastry. Podawać na gorąco.