Początek tej manii dał Wiedeń

 

Jakiś czas temu spędziłem kilka dni w Wiedniu. Pojechałem na występ polskich artystów operowych, z którymi zaprzyjaźniłem się prowadząc koncerty zatytułowane „Opera od kuchni”. W Wiedniu – co chyba całkiem jasne – moim przewodnikiem był paOLOre. Wspominam do dziś wspólne wyprawy z przyjemnością.
 Moje zainteresowanie oprócz muzyki budziły oczywiście także wiedeńskie restauracje i wspaniałe sklepy spożywcze. Wówczas to po raz pierwszy odwiedziłem wielki magazyn z równie wielkimi tradycjami czyli dom towarowy Juliusa Meinla. To było przeżycie!
Dziś sklepy Juliusa Meinla są obecne w Polsce. Warto więc przytoczyć kilka anegdot z początków tej austriackiej firmy. Pierwsza kawiarnia wiedeńska powstała w roku 1683, natomiast  w 1862 roku Julius Meinl zaczął w Wiedniu palić kawę i sprzedawać ją w małych porcjach, co można uznać za punkt zwrotny w historii kawy. Dotychczas sprzedawano surową kawę wymagającą obróbki, natomiast Julius Meinl, jako pierwszy oferował kawę już paloną. Innowacja Meinla ułatwiła wielu konsumentom czerpanie przyjemności z kawy, jednocześnie dając gwarancję stałej jakości produktu. I tak rozpoczęła się historia spółki Meinl, prowadzona z sukcesem po dziś dzień przez piątą generacja rodziny Meinla. Dwa podstawowe i najbardziej rozpowszechnione gatunki kawy to Kaffea Arabica oraz Robusta. Arabica odznaczająca się delikatniejszym smakiem, intensywniejszym aromatem i większą kwaskowością, jej ziarna są bardziej podłużne od ziaren Robusty i mają zakrzywiony przedziałek. Natomiast Robusta charakteryzuje się bardziej wyrazistym smakiem, jest bardziej intensywna i mocniejsza. Ponadto wspomniane gatunki kawy wymagają różnych warunków do uprawy.

Zbiór owoców rozpoczyna niezwykle ważny, dla jakości kawy, proces obróbki. Po wyłuskaniu ziaren, poddaje się jej obróbce na sucho bądź na mokro. Przy zastosowaniu metody suchej kawa poddawana jest długotrwałemu suszeniu na słońcu, a następnie obrabiana. Metoda na mokro polega na przemywaniu ziaren dużą ilością wody, która powoduje nasiąkanie ziaren i rozpoczęcie procesu fermentacji. Ta metoda pozwala lepiej zachować aromat i stanowi podstawę przygotowania kawy najwyższej jakości. Dbając, o jakość swoich produktów Julius Meinl dalszej obróbce poddaje tylko te ziarna, które przeszły obróbkę na mokro.
Surowe ziarna kawy są pozbawione smaku. Dopiero proces palenia pozwala na wydobycie smaku i aromatu. Każda dostawa kawy do Julius Meinl jest kilkakrotnie sprawdzana i rygorystycznie oceniana. Jeśli pobrana próbka zawiera ponad 5% wadliwych ziaren cała dostawa zostaje zwrócona. Palenie kawy Julius Meinl odbywa się w Wiedniu oraz we Włoszech pod okiem doświadczonych fachowców. Proces ten polega na podgrzewaniu ziaren kawy na sucho, w rezultacie czego wydobywają ukryte aromaty. Smak kawy zależy od czasu i temperatury palenia, jak również od mieszanki ziaren. Mieszanie różnych rodzajów kaw oraz pochodzących z różnych
krajów pozwala na osiągnięcie perfekcyjnego oraz nieprzeciętnego charakteru kawy. Julius Meinl przykłada dużą uwagę do kontroli jakości swoich wyrobów, podczas pierwszej degustacji próbuje się surową kawę, następnie przyrządza się mieszankę i dokonuje kolejnej degustacji, i tak już od 150 lat. Mani kawowej uległa cała Europa a nawet cały świat.
Kawa jest bardzo wrażliwym produktem na takie czynniki jak tlen, zapachy, światło oraz ciepło, dlatego tak istotne jest odpowiednie pakowanie i przechowywanie kawy, niezależnie czy jest to kawa mielona czy też ziarnista. Pragnąc uchronić kawę przed wpływem szkodliwych czynników i zachować jej niepowtarzalny smak oraz aromat Julius Meinl pieczołowicie pakuje swoje produkty. Mielona kawa pakowana jest próżniowo, natomiast opakowanie kawy ziarnistej wyposażone jest w jednokierunkowy zaworek, umożliwiający wypuszczanie zbędnych gazów, jednocześnie uniemożliwiający przedostanie się do kawy powietrza i obcych zapachów.
 Kawa jest drugim, tuż po ropie naftowej, najważniejszym produktem handlowym na skalę ogólnoświatową.