Nowy Orlean w kieliszku

  Karnawał  w toku. Niemal co tydzień jakaś impreza: a to u nas, a to u przyjaciół. I wszędzie podają drinki. Czasem całkiem nieznane a dobre. Jak SoCo.
Historia drinka zwanego Southern Comfort liczy ponad 130 lat i zaczyna się w najbardziej kosmopolitycznym i wielokulturowym mieście Ameryki Północnej. W Nowym Orleanie irlandzki barman Martin Wilkes Heron, poszukując alternatywy dla ostrej whiskey, stworzył alkohol łączący w sobie tradycję z nowoczesnością.
Do najwyższej jakości whiskey Heron dodał aromatyczne i egzotyczne przyprawy: cynamon, wanilię, czekoladę oraz karmel. Tą wyjątkową mieszankę uzupełnił jeszcze egzotycznymi owocami – pomarańczami, słodkimi cytrynami, wiśniami i brzoskwiniami. To był cały Nowy Orlean w butelce.
A Nowy Orlean to światowa stolica jazzu i amerykańska stolica karnawału. Tu przenikają się kolory, smaki, zapachy tworząc niepowtarzalne kompozycje  rozbudzające wszystkie zmysły.
Jednym z najpopularniejszych sposobów podawania Southern Comfort, zwanego przez jego miłośników SoCo, okazało się mieszanie trunku z kroplami świeżo wyciśniętej limonki. Tak zamawia się  go w barach Nowego Orleanu a potem wszędzie tam, gdzie gości ten wyjątkowy alkohol. Połączenie SoCo z bardzo wyrazistym smakiem limonki, nadało tej miksturze jeszcze bardziej głęboki i ciekawy smak. Okazało się to tak popularnym zabiegiem, że następcy Martina Wilkesa Herona postanowili zrównoważyć w idealnych proporcjach te smaki i zamknąć je w butelce. W ten sposób powstał likier Southern Comfort Lime. Kompozycja doskonale wymieszana i gotowa do serwowania.
Prawdę mówiąc usiłowałem sam sporządzić tę miksturę. Najpierw więc parokrotnie wypróbowałem oryginał a potem sięgnąłem po butelkę burbona i pozostałe ingrediencje. Parokrotnie zmieniałem proporcje, zmieniałem ostrożnie też i skład. Nic z tego. Myślę, że tajemnica tkwi w Nowym Orleanie.  Wniosek jest prosty: jeszcze mnie tam nie było, a teraz jest powód. I to podwójny. Drugi nazywa się tabasco. Wyspa która jest ojczyzna tego sosu jest niezbyt odległa od miasta SoCo. Zobaczymy więc co da się zrobić w tej kwestii.