Na zboczach zielono, w filiżance złoto

Już pierwszy egzemplarz książki o herbacie jest w „blogowych” rękach. Mam nadzieję, że ku radości zwycięzcy quizu. Książka jest bowiem kompendium wiedzy o herbacie niezbędnym dla każdego miłośnika tego napoju. Mam jeszcze egzemplarze, które też oczywiście wystawię na „licytację”. Zanim jednak nadejdzie kolejna środa poczytajcie parę zdań z tej swoistej encyklopedii herbacianej:

Fot.P.Ad.

Zielona herbata nie przechodzi procesu utleniania. Liście są zrywane i od razu poddawane działaniu wysokiej temperatury, do czego stosuje się parę wodną lub podgrzewanie nad ogniem. W ten sposób zabija się enzymy, uniemożliwiając utlenianie (popularnie zwane fermentacją). Herbata zachowuje jasnozieloną barwę i świeży, rześki smak.

Herbata ulung jest częściowo fermentowana (utleniana). Zerwane liście fermentują na słońcu, ale zanim proces ten się zakończy, zostają poddane działaniu wysokiej temperatury, by go zatrzymać. Dzięki temu zarówno liście, jak i napar mają intensywniejszą barwę niż zielona herbata, ale nie są tak ciemne jak herbata czarna.

Czarna herbata jest w pełni fermentowana. Liściom najpierw pozwala się zwiędnąć, następnie utlenić, aż wreszcie, gdy fermentacja dobiegnie końca, poddaje się je podgrzewaniu. Powstałe w ten sposób liście i napar są zwykle ciemniejsze od herbaty ulung.

Istnieją dwie metody produkcji herbaty czarnej: tradycyjna oraz tzw, CTC (ang, Crushing, Tearing, Curling – miażdżenie, rozrywanie, zwijanie). Metoda CTC jest podobna do tradycyjnej, lecz zamiast rolować liście, przeciąga się je przez szereg ratujących wałków wyposażonych w setki ostrych zębów, które miażdżą, rozrywają i zwijają. Tak wyprodukowana herbata szybko się parzy, błyskawicznie daje ciemny napar oraz pozwala na zaparzenie większej liczby porcji z jednego kilograma.

Wybierając metodę CTC, poświęca się jednak walory smakowe herbaty dla korzyści ekonomicznych i praktycznych. W metodzie tradycyjnej stosuje się technikę naśladującą ręczny, dziewiętnastowieczny sposób przetwarzania liści – maszyna roluje liście tak, jak dawniej robiły to ręce człowieka, liście fermentują w naturalnych warunkach, a suszenie pod wpływem gorącego powietrza przypomina suszenie na słońcu.

Herbaty aromatyzowane to połączenie liści herbaty oraz przypraw, olejków aromatycznych lub płatków kwiatów. Na przykład słynny Earl Grey powstaje przez dodanie do liści czarnej herbaty olejku egzotycznego owocu bergamoty. Z kolei First Ceylon Souchongto herbata cejlońska w stylu chińskiego souchonga, lecz wędzona dymem drewna cynamonowego zamiast sosny. First Ceylon Souchong jest więc wyłącznie lankijską odmianą tej wyjątkowej herbaty.

Inną kategorią naparów są zioła i rooibosy, niepochodzące z krzewu Camellia sinensis. Rooibos (wym. roj-bos), czyli czerwony krzew (ang. red bush), jest południowoafrykańskim naparem ziołowym produkowanym z liści krzewu Aspalathus linearis. Rooibos i inne napoje, które nie powstają z liści Camellia sinensis, nie są herbatami, a tym samym nie mają jej właściwości.

Lektura tego fragmentu zajmuje tyle czasu ile powinno trwać parzenie mojego ulubionego gatunku czyli Uda Watte. Siadam więc z filiżanką w ręku i przeglądam dalej strona po stronie…