Ruszam do wędzarni

To inna szynka – pieczona w miodzie i musztardzie

Moja wiejska wędzarnia stała dwa lata całkiem bezużytecznie. Postanowiłem więc ją odkurzyć, oczyścić i uruchomić ponownie. Zachęcił mnie do tego pewien podarunek, który otrzymałem od sąsiada. Dostarczył mi bowiem pocięty na kawałki wielki pień gruszy, którą wyciął ze swojej miedzy. A grusza to doskonały materiał wędzarniczy. Mam zaś jeszcze w drewutni też przygotowane do wędzarni kawałki wiśni, która przestała kwitnąć i rodzić owoce.

A przecież Wielkanoc kojarzy się nam z zapachem i smakiem domowej szynki. Kupiłem więc w Pułtusku piękny kawał surowej szynki i zamarynowałem go w odpowiednim roztworze soli. Jeszcze dwa dni i będzie gotowa do powieszenia we właściwym miejscu, które u mnie stoi tuż za sauną, pod wielkim modrzewiem.

Tymczasem zajrzałem dla przypomnienia do książki omawiającej sposoby czyli technologię wędzenia.

?Drewno, które stosuje się do wędzenia, nosi nazwę drewna wędzarniczego. Do wędzenia mięsa i wyrobów mięsnych powinno się stosować wyłącznie drewno twarde. Drewno drzew iglastych (np. świerka, jodły, sosny) jest miękkie i zawiera zbyt dużo żywicy, której spalanie powoduje powstawanie smolistych plam na uwędzonych wyrobach oraz szkodliwych dla zdrowia składników dymu. Produkty wędzone dymem z drewna miękkiego posiadającego nieszlachetne aromaty, nie mogą konkurować także pod względem smaku z tymi, które były wędzone przy użyciu drewna twardego.
Jakie drewno jest zalecane? Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując drewno bukowe, które daje doskonały aromat wędzenia i równomierną złotobrązową barwę wędzonki. Można jednak wykorzystywać także inne gatunki drewna twardego, np. z drzewa owocowego (jabłoni, gruszy, węgierki), olchy, jesionu, klonu itp. Każdy z nich nadaje wędzonym produktom niepowta-rzalny aromat. Mniej zalecany jest materiał wędzarniczy pochodzący z dębu lub kasztanowca. Zwłaszcza drewno dębowe wyróżnia się bardzo dużą zawartością garbników, które wytwarzają specyficzną, kwaskową nutę smakową.?

Jak widać mam więc właściwe drewno, więc szynka powinna być udana.