Zgadnij co gotujemy?(19 B)

Ten wiersz Leśmiana często jest cytowany na naszym blogu. Dziś jest pełne uzasadnienie by znów przytoczyć jego fragment. Oto on:
Duszno było od malin, któreś, szepcąc, rwała,
A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich woni,
Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni
Owoce, przepojone wonią twego ciała.
I stały się maliny narzędziem pieszczoty
Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całym niebie
Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie,
I chce się wciąż powtarzać dla własnej dziwoty.
Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”

Nagrodą w quizie jest dziś pięknie wydana książka dwóch niemieckich autorów Otto Kocha i Joachima Heera pt. „Erotyczne menu albo sekrety Afrodyty”. Ta książka w porze karnawału jest wprost nieoceniona jako źródło przepisów na dania i drinki. A w dodatku dzieło jest wydane w postaci albumu efektownych zdjęć. Czyli trzy w jednym.

Trudno uwierzyć ale kalafior też jest afrodyzjakiem

W tej sytuacji także i pytania muszą być dostosowane do tematyki. Oto one:

1- Jaki pierwiastek ma w sobie kapusta (wzmaga silnie łaknienie), że można ją zaliczyć do tzw. afrodyzjaków?

2- Z czego są przyrządzane tzw. hiszpańskie nereczki, które w kuchni francuskiej, włoskiej i oczywiście hiszpańskiej są uważane za wspaniały afrodyzjak?

3- Ulubiony deser  austriackiej cesarzowej Elżbiety zwanej Sisi, to także afrodyzjak ale bardzo subtelny, to płatki kwiatków smażone w cukrze; o jakie kwiatki chodzi?

I to już wszystkie pytania. Teraz trzeba odpowiedzi jak najszybciej dostarczyć na adres internet@polityka.com.pl  i czekać na mój werdykt oraz listonosza. A potem można podejmować gości i podawać im to, co autorzy książki zalecają. No i oczywiście zdać nam sprawozdanie ze skutków