Spaghetti z truflami

 

Kupiła Basia świeże trufle. No to musiałem natychmiast zrobić obiad (jadany u nas w porze polskich kolacji czyli o 19.00) z ich udziałem. Najprostszy przepis (patrzcie niżej) to spaghetti z truflami i anchois czyli sardelami.

Do tej pory robiłem trufle tylko z jajami w postaci omletu. Ale przecież trzeba stale podwyższać umiejętności i stosować nowe przepisy. Zanim jednak zaproszę Was do mojego stołu przytoczę parę słów z wielkiej księgi „Culinaria Italia”:

„Piemontczycy mają Albę, Toskańczycy San Miniato. a Umbryjczycy jadą do Norcii, gdy chcą kupić trufle. Podczas gdy w Piemoncie i Toskanii dominują białe, Umbria znana jest ze swych czarnych trufli, mimo że występuje tutaj także wiele jasnych odmian. Spór kucharzy i smakoszy trufli o to, który gatunek jest najsmaczniejszy, chyba nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. Pewne jest tylko, że czarna trufla ma wszechstronniejsze zastosowanie niż jej biała siostra, ponieważ można ją jeść na surowo, ale nadaje się także jako przyprawa lub składnik sosów oraz nadzienie do pasztetów i makaronu, nie tracąc przy podgrzaniu swego aromatu. Rejony Umbrii. w których występują trufle, rozpościerają się wzdłuż rzek Nera, Corno i Sordo aż do Monti Martani i gór przy Trevi i Subasio. Czarne trufle zbierane są przede wszystkim w okolicy Norcii i Spoleto, w pobliżu Gubbio można znaleźć białe gatunki  tego grzyba, a w całej Umbrii spotyka się również czarne trufle zimowe, a także czarne i białe trufle letnie.

RADY DOTYCZĄCE TRUFLI
*Białe trufle zawsze przyrządzać na surowo.
*Czarnych trufli nie gotować, lecz tylko lekko podgrzewać.
*Trufle niezbyt lubią towarzystwo sera.

*Sól i najlepsza oliwa z oliwek extra vergine są niezbędne.
*Trufli używać tylko do potraw nie mających silnego własnego smaku.
*Przed przyrządzeniem trufle oczyścić miękką szczoteczką z resztek ziemi, a potem namoczyć na kilka minut w letniej wodzie. Oprócz miąższu także skórka nadaje się do spożycia.”

No i wreszcie przepis, który zastosowałem:

Spaghetti alla Norcia
40 dag spaghetti, 5 łyżek oliwy z oliwek extra vergine, 2 ząbki czosnku, 3 filety z sardeli, 15 dag trufli, sól, pieprz
Ugotować spaghetti w osolonej wodzie uważając by nie rozgotować. W rondelku zrumienić na oliwie  wyciśnięte ząbki czosnku. Wyjąć czosnek i w jego miejsce wrzucić posiekane filety sardeli. Trzymać na małym ogniu mieszając aż filety rozpadną się na masę. Zdjąć z kuchenki i dodać większą część drobno posiekanych trufli. Dokładnie wymieszać, posolić i doprawić świeżo zmielonym pieprzem do smaku. Spaghetti ułożyć na talerzach i polać sosem truflowo-sardelowym. Z wierzchu ozdobić resztą trufli pokrojonych w plasterki.

Na koniec wyjaśnienie tytułu. To właśnie specjalnie szkolone świnie są najlepszymi poszukiwaczami trufli, które rosną pod ziemią. I stąd moje wyznanie miłosne pod adresem tych inteligentnych zwierząt.