Zgadnij co gotujemy?(16 B)

Uczciwie wyznaję, że dzisiejszą nagrodą jest książka, do której mam stosunek krytyczny. Wszelkie wydawnictwa  głoszące prawdy zbliżone do nadprzyrodzonych budzą moją nieufność. „Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” Anny Czekaj wydane przez Studio Astropsychologii… coś więcej niż psychologia (już nazwa wydawcy powoduje, że się najeżam)  jest właśnie taką książką. Ale po przejrzeniu obszernego wstępu pełnego magii, przeczytałem kilkanaście przepisów. Wszystkie są mi znane i robione w mojej kuchni więc uznałem, że książkę mogę podarować z czystym sumieniem. W przepisach trochę przeszkadzają literki, które symbolizują owe pięć przemian ale można je omijać wzrokiem. A pewnie są i tacy, którzy do owych znaczków będą przywiązywać wiele uwagi. Bardzo proszę. W związku z nagrodą pytania też będą chińskie.

1 – Najpopularniejsza przyprawa w chińskiej kuchni (intensyfikująca smaki produktów) jest w Europie bardzo niechętnie stosowana, co to takiego?

2 – W jakim mieście stanął  pomnik kucharza ściętego przed wiekami a potem rehabilitowanego i ogłoszonego świętym patronem mistrzów patelni?

3 – Czy jajka stuletnie trafiają na talerze po stu latach leżakowania w wapnie?

Już po wszystkim. Tylko odpowiedzi należy wysłać na adres internet@polityka.com.pl  i czekać cierpliwie na pocztę.