Patelnia też jest okrągła a lepsza niż piłka

Nieodżałowany trener piłkarski Kazimierz Górski mawiał: „Piłka jest okrągła…” i doturlał drużynę do wielu sukcesów. A dziś?

Patelnia też jest okrągła a jej mistrzowie osiągają sukcesy na miarę „Orłów Górskiego”.
Był taki finał.
Mogłem w tej wspaniałej imprezie uczestniczyć. I to jako członek międzynarodowego jury, w którym zasiadali wybitni mistrzowie kuchni. A oceniali młodych polskich adeptów sztuki kulinarnej. Powaliła mnie jednak gorączka i jury obradowało w uszczuplonym składzie. Żałuję bardzo i mam nadzieję, że za rok utrzymam się w tym czasie w pełnym zdrowiu. Co obiecuję głównemu organizatorowi czyli Grzegorzowi Kazubskiemu.

 A cóż to była za impreza, że tak nad nią się roztkliwiam?  Pod hasłem „Zgotuj sobie sukces”  występowali uczniowie szkół gastronomicznych z całej Polski. Do finału doszła garstka najlepszych z nich.
16 października br. odbyły się finały konkursu kulinarnego zorganizowanego przez MAKRO Centrum HoReCa i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. Zwycięskie zespoły zasilą szeregi Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Kucharzy, która będzie reprezentowała nasz kraj na Olimpiadzie Kulinarnej w Luksemburgu w 2010r. A to licząca się w świecie impreza.

 

W dniu finału dwanaście zespołów młodych kucharzy z całej Polski zmierzyło się z zadaniem przygotowania przystawki oraz dania głównego z produktów, których wcześniej nie znali. Uczestnicy konkursu otrzymali od międzynarodowego jury pudła, w których znalazły się: stek z łososia i halibuta, pomidory w puszce, sos, mleko sojowe, por, limonka, czosnek, szalotka oraz sklarowane masło. Zadaniem zespołów było przygotowanie w ciągu półtorej godziny 6 przystawek i 6 dań głównych z tych właśnie  składników. Konkursowe dania zostały następnie ocenione przez członków jury zarówno pod względem wizualnym jak i smakowym. Fantazja i doświadczenie młodych kucharzy zaowocowało takimi smakołykami, jak sewiche z halibuta, sushi maki czy stek butterfly z łososia.

Kurt Scheller, Honorowy Prezes OSSKIC, członek Jury o konkursie ?Zgotuj Sobie Sukces? powiedział: Bardzo wysoko oceniam przygotowanie uczestników do konkursu. Byłem zaskoczony dużym zainteresowaniem tym wydarzeniem, które przejawili młodzi adepci sztuki kulinarnej. Aż osiemdziesiąt szkół zgłosiło się do udziału, z czego dwadzieścia cztery weszły do półfinału. W mojej opinii oznacza to, że polscy młodzi kucharze mają niesamowitą wolę walki o sukces.

Radość zwyciężców – zespół z Wrocławia

 

A oto lista zwycięzców  pierwszej edycji konkursu:
1 miejsce 10 000zł
Zespół Szkół Gastronomicznych z Wrocławia: Krystian Skwierz i Agata Nicpoń, pod kierunkiem Lidii Zaleskiej
2 miejsce 7 000zł
WSTIH z Gdańska: Krzysztof Stempowski i Adam Aladyn Szehidewicz, pod kierunkiem Danuty Wójcik
3 miejsce 5 000zł
Zespół Szkół Gastronomicznych z Piły: Daniel Sawiński i Joanna Ludwikowska, pod kierunkiem Janiny Kubiak.

Gratulacje. I mam nadzieję, że w przyszłym roku w Luksemburgu nie będzie gorzej. A ja w kolejnej edycji konkursu będę miał okazję do własnej oceny dań przyrządzonych przez następnych  młodych, zdolnych kucharzy.