Renesans puddingu

 

Nie jestem miłośnikiem angielskiego puddingu. Ale Gordon Ramsay tak zachęca, że ponownie spróbuję go przyrządzić. Tylko jeszcze nie wiem, który z jego przepisów wezmę na warsztat. I nawet jeśli mi nie wyjdzie, to i tak się nie przejmę. Nostalgia akurat w tej mierze mnie nie ogarnia.

 

 

„Nostalgia to bardzo silne uczucie, także to związane z jedzeniem. Może powinienem raczej powiedzieć: jedzenie jest silnym bodźcem wywołującym nostalgię. Charakter mojej pracy powoduje, że podróżuję po świecie i poznaję fascynujące oraz przepyszne dania kuchni różnych regionów. Jednak gdy tylko wracam do domu, ogarnia mnie pragnienie przygotowania tradycyjnych brytyjskich puddingów.

 

Tradycyjne puddingi przeżywają swój renesans. Cieszę się, że na nowo zyskują popularność także dzięki temu, iż są oferowane w moich pubach. Puddingi ryżowe i cytrynowe pie (czytaj: paje) codziennie są wyprzedawane do ostatniego kawałka. W wielu przypadkach „uaktualniamy” klasyczne przepisy, dodając na przykład odrobinę imbiru do kruszonek owocowych lub wykorzystując słodkie i kremowe tarty cytrynowe jako bazę cytrynowych pie. Niektóre przepisy wolę pozostawiać w wersji niezmienionej, np. na tartę Bakewell mojej Mamy.

 

 

 

Tarta gruszkowa z kremem migdałowym

Jesienna sałatka owocowa z tymiankiem i imbirem

Granita z szampanem i truskawkami

Pie z karmelizowanymi jabłkami

Mleczny deser z truskawkami, malinami i czerwoną porzeczką

Kruszonka z brzoskwiniami, malinami i imbirem

Agrest zapiekany z miodem i migdałami

Lody figowe

Pudding ryżowy z cynamonem i kompotem morelowym

Słodka tarta jajeczna

Pie cytrynowy

Tarta Bakewell

Gotowany rabarbar z lodami imbirowymi

Tartaletki z owocami jagodowymi, wanilią i kremem brzoskwiniowym

Sorbet z jeżyn z kruchymi ciasteczkami”

 

 

Już zdecydowałem. Zamiast puddingu zrobię sorbet z jeżyn, bo teraz właśnie (myślę o powrocie z Włoch) dobry na to sezon.