Rozkosz pięć razy dziennie

 

Owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika – składników wzmacniających nasz system odpornościowy i chroniących przed groźnymi chorobami, takimi jak nowotwory i choroba wieńcowa. Poza tym zawierają stosunkowo mało kalorii, co czyni z nich idealne pożywienie, pozwalające utrzymać właściwą wagę i zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu.

Pięć razy dziennie – to zalecana częstotliwość spożywania owoców i warzyw. Wydaje się ona znaczna. jednak należy pamiętać, że obejmuje oprócz surowych owoców i warzyw  także suszone, marynowane, puszkowane oraz mrożone. Mając na uwadze wartości odżywcze, najlepszym wyborem są produkty świeże, zamrożone i przetworzone zaraz po zebraniu plonów.

Jedna porcja obejmować może na przykład jabłko, gruszkę, banana, kiść winogron, garstkę suszonych moreli, szklankę soku, sałatkę owocową łub 100 g gotowanych warzyw. Aby przestrzegać zasady „pięć razy dziennie” należy jedną porcję owoców lub warzyw spożywać na śniadanie i po dwie porcje – podczas pozostałych posiłków. Surowe lub gotowane warzywa powinny stanowić co najmniej 1/3 obiadu. Owoce z kolei są doskonałą propozycją na deser lub przekąskę pomiędzy posiłkami.

Jedz i warzywa w różnych kolorach, gdyż jest to najlepsze dla zdrowia. Różne przeciwutleniacze i mikroelementy są powiązane z różnymi kolorami, więc postaraj się, by Twój talerz był różnokolorowy!
Tak uważa brytyjski kucharz i autor widowisk telewizyjnych Gordon Ramsay. A my mu wierzymy. No i staramy się rady te wcielać w życie.