Zgadnij co gotujemy?(116)

W pierwszą niedzielę Nowego Roku gościłem w fajnej audycji radiowej. „Zagadki literackie”  to stały punkt programu radiowej Dwójki, są one świetnie przygotowywane i zwykle z przyjemnością ich słuchamy. Tym razem tematem były związki literatury z kuchnią więc wybór padł na mnie jako gościa zaznajomionego z tematem. Prowadzący audycję Tomasz Mościcki i przygotowujące zagadki oraz nagrania cytowanych tekstów Bogumiła Prządka i Ewa Stocka to świetni dziennikarze znający się doskonale na literaturze, teatrze, filmie. Wybrali więc bardzo efektowne fragmenty książek i sztuk teatralnych, w których tematyka kulinarna grała ważną rolę. Przy okazji usłyszeliśmy głosy najwybitniejszych polskich aktorów ( np. Krzysztofa Kowalewskiego, Krystyny Feldman, Bogdana Baera, Stanisławy Celińskiej) co było dodatkową atrakcją audycji. Całość trwała aż półtorej godziny lecz nie było to nużące, o czym świadczyły liczne telefony słuchaczy.

Ta audycja nasunęła mi pomysł dzisiejszego quizu. Też popróbujmy swoich sił na polu literatury.

1 – Jeden z najsłynniejszych pisarzy świata, laureat Nagrody Nobla, w pewnej ze swoich książek opisał pojedynek przy stole, który polegał na tym kto zje więcej. W pojedynku uczestniczył Aureliano Drugi i Camila Sagastume o przezwisku Elefanta. I to ona zwyciężyła konkurenta. O jakim autorze mowa?

2 – Ten wybitny pisarz, dyplomata, żołnierz urodził się w Bretanii w miasteczku Saint Malo. Był arystokratą, nosił tytuł wicehrabiego. Pełnił misję dyplomatyczną w Londynie, Berlinie, Watykanie. Poznał też nędzę i lochy Bastylii. Z jego nazwiskiem spotykają się dziś bywalcy wytwornych restauracji lubiący krwistą polędwicę wołową. O kim mowa?

3 – Autor 85 powieści prezentujących francuskie społeczeństwo pierwszej połowy  XIX wieku, w których kwestia jedzenia była traktowana na równi z główną akcją i sylwetkami bohaterów. Napisał i wydał także antologię tekstów kulinarnych oraz wstęp do najsłynniejszej książki o kuchni francuskiej czyli ?Fizjologii smaku? A. Brillat-Savarina. Jak się nazywał ów pisarz?

I teraz jak zwykle kto pierwszy ten lepszy. Wysyłajcie odpowiedzi na stały adres czyli internet@polityka.com.pl   Dziś nagrodą będzie nie – jak zwykle – książka lecz kalendarz wydany przez „Politykę” w formie książkowej z miejscem na notatki, telefony oraz szeregiem informacji niezbędnych w codziennym życiu. Bardzo to przydatne wydawnictwo zwłaszcza dla zabieganych.