Zgadnij co gotujemy(114)?

Sylwester? W środę? No to przed balem trzeba ruszyć do boju o Wielką  Nagrodę! Będzie bowiem quiz jako że to TEN dzień. A nagroda wielka i to dosłownie. Księga wydana przez National Geographic i zatytułowana „Ugryźć świat” liczy 621 stron dużego formatu. Ma też aż 100 autorów znanych ze świata kultury oraz kuchni. Są wśród nich np. Elżbieta Dzikowska, Urszula Dudziak, Mariusz Czerkawski, Wojciech Fibak, Katarzyna Figura, Manuela Gretkowska, Nuria Selva Fernandes, Chris Niedentahl, Kurt Scheller, Róża Thun, Tomasz Tomaszewski, Szewach Weiss. No i my Adamczewscy ale każde z osobna. Wszyscy opisujemy swoje przygody kulinarne związane z jakąś podróżą. Anegdota musiała być okraszona (Karol Okrasa też tu występuje) stosownym przepisem. Jest to więc książka podróżnicza i kucharska zarazem. Do tego przepięknie zilustrowana. A jeśli dodam, że cały wstęp poświęcony jest kuchniom z różnych stron świata, to zrozumiecie, że tom wart jest wysiłku włożonego w znalezienie rozwiązania i wysłania pod stały adres czyli  internet@polityka.com.pl   A teraz pytania:


fot. East News

1. Wigilia Nowego Roku zwana Sylwestrem czyli zabawy, race, tańce i toasty obchodzone są w Europie od X wieku. Związane to jest z legendą o potworze uwięzionym w lochach Watykanu, który miał ostatniego dnia roku 999 uwolnić się i zniszczyć świat. Gdy to jednak nie nastąpiło a  panujący papież udzielił błogosławieństwa światu, zapanowała powszechna radość. Jak nazywał się papież, który wzniósł pierwszy toast w przededniu Nowego Roku – Roku 1000?
2. W Polsce zabawy sylwestrowe są znacznie młodsze, ile wieków później nasi przodkowie zaczęli balowe szaleństwo?
3. W wigilię Nowego Roku w polskich domach w dawnych czasach zasiadano do wróżb i uroczystych kolacji czy jak wigilia Bożego Narodzenia musiały one być postne ?

Kto zna odpowiedzi ten je wysyła na znany adres i czeka  potem na listonosza.


fot. East News

A zwycięzcom i pokonanym czyli nam wszystkim życzymy Szczęśliwego Nowego Roku.