Prosciutto di Parma czyli rozkosz w gębie

Szynkę parmeńską, jak nazwa wskazuje, produkuje się w Parmie i jej okolicach. Jest  wędliną i zarazem czymś znacznie więcej: to element włoskiej kultury kulinarnej, a jednocześnie bogactwo, ważny produkt eksportowy, powstający tylko w licencjonowanych wytwórniach. Specjalne metody jej produkcji sprawiają, że smak szynki parmeńskiej pozostaje ten sam od lat, gwarantowany przez wytwórców. Już w XVI wieku kucharz papieża Piusa V sformułował charakterystykę tej niezwykłej wędliny: „Mało słona, wonna wędlina z pochodzącego z gór prosięcia”. I, o ile wiadomo, jest ona produkowana wedle tych samych co w owym czasie receptur, zawsze z karmionych naturalnie prosiąt. Tak więc śmiało można zaryzykować twierdzenie, że zjadając cieniutki, przezroczysty płatek prosciutto, dotykamy historii. Ta delikatna, a zarazem wyrazista w smaku wędlina musi być w sklepie odpowiednio cienko pokrojona i za pomocą specjalnych szczypczyków ułożona na pergaminie. Wystarczy podać ją z dojrzałym melonem lub figami, aby otrzymać wytworną, pyszną przekąską, ale można też spożywać ją po prostu z pszennym świeżym chlebem. Kupując szynkę parmeńską, warto zwrócić uwagę, żeby plasterki były pokrojone cienko i przełożone pergaminem, aby łatwo można je było oddzielić, a najważniejsze – żeby  na szynce widniał znak firmowy: korona i napis PARMA, bo jest to dowód na oryginalność produktu. Ta wędlina doskonale współgra też ze smakiem różnych potraw, dodając im wytworności.

Szparagi pieczone z szynką parmeńską

(4 porcje)

1 pęczek zielonych szparagów, 5 dag szynki parmeńskiej, 1 łyżka listków bazylii, 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek, sól,  na czubek łyżeczki  mielonego pieprzu.

Szparagi obrać z twardszej skórki za pomocą specjalnego nożyka lub nożykiem do obierania warzyw, umyć je i dokładnie osuszyć. Dodać do nich pieprz z solą i oliwą (uprzednio ze sobą wymieszane) i ułożyć na blaszce. Nagrzać piekarnik do temperatury 190?C. Na szparagach ułożyć plasterki szynki parmeńskiej i wstawić do piekarnika na 20 minut: w tym czasie szparagi zmiękną, a szynka stanie się chrupiąca. Od razu podawać.

Saltimbocca alla Romana

(4 porcje)

8 sznycli cielęcych, 8 plasterków szynki parmeńskiej, 8 listków szałwii, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka masła, sól, pieprz, 4 łyżki wina marsala lub białego wytrawnego wina

Rozbić dokładnie sznycle, formując z nich owalne kotlety, każdy posypać solą i pieprzem, na każdym położyć plasterek szynki parmeńskiej i listek szałwii. Przypiąć (chodzi o to, żeby plasterek szynki i szałwię przypiąć do sznycla) je wykałaczką. Rozgrzać masło z oliwą, usmażyć sznycle z obu stron na rumiano. Na koniec wlać na patelnię wino, zagotować sos, poukładać na talerzach kotlety i polać je sosem. Podawać z ryżem na sypko lub ziemniakami z wody.