Przygody w kuchni angielskiej

Niby to Worcester a naprawdę łuster. I takie to są zabawy z Anglikami w kucharza. Porozumieć się trudno a i dziwnie czasem smakuje. Ale przynajmniej ciekawy ma rodowód.

Sos ten, a zwłaszcza jego nazwa, jest dowodem na silny lokalny patriotyzm pewnego brytyjskiego funkcjonariusza pracującego przez wiele lat w Indiach. Rozsmakowany bowiem w kuchni indyjskiej, sir Sandys stworzył sos przyprawowy, który po powrocie do ojczyzny zaczął produkować, nazywając go od miejsca swego urodzenia worcester. Produkcja tego sosu owiana jest najgłębszą handlową tajemnicą, wiadomo jednak, że przygotowuje się go z octu, melasy, tamaryndowca i  wielu innych przypraw korzennych . Dodawany jest do sosów i potraw, przydając im pikantności. Doskonale współgra z sosem do pieczeni, z wieloma dipami i sosami do sałatek. Stosuje się także do alkoholowych koktajli.

Krwawa Mary – drink alkoholowy
(1 porcja)

50 ml czystej wódki, 80 ml soku pomidorowego, 2 łyżeczki soku cytrynowego, 6 kropli tabasco,  6 – 7 kropli sosu worcester, sól, pieprz, kostki lodu

Wszystkie składniki umieścić w większej szklance lub shakerze, dokładnie wymieszać i przelać do szklanki.

Smażona ryba po angielsku
(6 porcji)

70 dag filetów z dorsza, sól, pieprz, 4 łyżki mąki, 1 jajko, 1 łyżka sosu worcester, siekana natka pietruszki (ilość do smaku), 4 łyżki tartej bułki, ? szklanki oleju do smażenia

Filety pokroić na kawałki wielkości pudełka zapałek. Oprószyć solą i pieprzem. Jajo wymieszać z sosem worcester. Przygotować na jednym talerzu 3 łyżki mąki, na drugim łyżkę mąki wymieszaną z tartą bułką. Kawałki ryby obtaczać w mące, potem w rozbitym jajku i w mieszance mąki z tartą bułką. Rozgrzać na głębszej patelni olej i smażyć rybę na złocisto. Po usmażeniu posypać siekaną natką. Podawać z frytkami.