Zgadnij co gotujemy?(82)

Znowu wszyscy musimy wysilić mózgownice. Ja – by wykombinować ciekawe pytania, Wy – by na nie odpowiedzieć i wygrać którąś z książek z mojej szafy. Tym razem będzie to moja książka zatytułowana „Smakosz wędrowny”, a wydana przez oficynę Prószyński i S-ka. Jest to (głównie) rezultat moich wędrówek reporterskich po świecie. Nadaje się więc na nagrodę w quizie dotyczącym (co oczywiste w tym tygodniu) kuchni hiszpańskiej.

No to do roboty.
1. Wyspa Palmar leżąca na bagnistych rozlewiskach Walencji jest miejscem narodzin potrawy ubogich chłopów, która podbiła swym smakiem świat, jakie to danie?

2. Tapas, słynne małe przekąski wywodzące się z Andaluzji a wymyślone za czasów króla Alfonsa X, swą nazwę wywodzą od talerzyka „tapa” na którym są podawane; do czego służył pierwotnie ten talerzyk ?

3. Co to za produkty: ydiarzabal, tetilia, picon, cabrales?

Kto najszybciej i do tego prawidłowo odpowie na wszystkie trzy pytania wzbogaci swoją kulinarną biblioteczkę o kolejną książkę z dedykacją i autografem autora oraz przedostatnia już koszulkę „Polityki”. Czekam na odpowiedzi pod adresem: internet@polityka.com.pl