Pieczona indyczka

indyczka wagi ok. 4-5 kg (uważa się, że mięso indyczki jest smaczniejsze niż mięso indyka, a udka nie zawierają twardych ścięgien), 5 łyżek (10 dag) lekko schłodzonego masła, ? szklanki wódki czystej lub połowa tej porcji spirytusu, łyżeczka cukru, łyżka soli

1. Indyczkę sprawić, czyszcząc ją z resztek piór, umyć, posypać cukrem i solą oraz natrzeć alkoholem. Nakryć płatem gazy aptecznej lub czystą ściereczką i odstawić na kilka godzin.
2. Na tuszce poukładać plasterki twardego masła.
3. Piekarnik nagrzać do 200?C, wstawić indyczkę i piec, aż zacznie się rumienić. Wtedy można ją lekko okryć płatem folii aluminiowej i zmniejszyć temperaturę do 180?C i dalej piec, jak najczęściej polewając roztopionym masłem (nawet co 15 minut). Jeśli masła zabraknie ? podlać indyczkę odrobiną wody i wciąż polewać. Piec po godzinie na każdy kilogram mięsa.

Indyczkę podaje się pokrojoną na porcje i ułożoną w taki sposób, aby wyglądała jak cała. Pierś dzieli się na plastry, a pozostałe części na kawałki.
Indyczkę podaje się ze słodkimi konfiturami z borówek lub żurawin.

W tradycyjnej kuchni indyczkę faszerowało się bądź to nadzieniem z dodatkiem wątróbki i tartej bułki, bądź z kasztanów.

Indyczka jest też bardzo smaczna, jeśli przed pieczeniem do tuszki włoży się po kilka garści suszonych moreli i śliwek. Nadadzą one mięsu niezrównany aromat, a wyjęte z tuszki po upieczeniu można je zjadać jako doskonały dodatek do mięsa.