Zgadnij co gotujemy?(66)

Nigdy dotychczas (jeśli pamięć mnie nie zawodzi, ale wiem, że jeśli się mylę to blogowicze mi to wytkną) nie było quizu na tematy wina. Choć felietonów i komentarzy winnych nie brakuje. No to dziś nadrobimy ów mankament. Oto pytania:

1. Ludzie filmu – aktorzy, reżyserzy – coraz częściej zajmują się biznesem poza filmowym. Niektórzy z nich, jak znany na tym blogu Marek Kondrat, zajmują się importem i sprzedażą win, inni – w bardziej sprzyjających okolicznościach przyrody – zakładają winnice. Proszę wymienić choć jedno nazwisko filmowca-winiarza.

2. Jednym z najbardziej znanych (i drogich) winiarzy amerykańskich nosi polskie nazwisko. Dla ułatwienia dodam, że dostarcza on często wina do Białego Domu. Kto to jest?
3. Czy jest górna granica zawartości alkoholu w winie, jeśli tak, to ile ona wynosi?
Chyba nie są to zbyt trudne pytania. Kto pierwszy przyśle prawidłowe odpowiedzi (na adres: internet@polityka.com.pl) ten otrzyma książkę Wiesława Władyki ?Polityka i jej ludzie? z autografem autora i moimi życzeniami. Za zwycięzcę pozostali członkowie naszej grupy wzniosą wieczorem toast najlepszym winem posiadanym w domu.

Czekam więc na listy.