Jakie to łatwe

Takie zdanie słyszymy często z ust doświadczonych gospodyń. Łatwe jest dla nich gotowanie najbardziej skomplikowanych potraw. Nie ma w tym żadnej przesady. Jak większość  domowych prac gotowanie wymaga tylko pewnej wprawy, zachowania proporcji i kolejności działań a także łatwej przecież do zgłębienia wiedzy o  kuchennej technologii.

Mówi sie, że przygotowanie doskonałego sufletu jest egzaminem z gotowania. Wydaje się, że  jest więcej niż tylko ta wytworna potrawa przeszkód na których niedoświadczona osoba może się potknąć.

Na przykład rybne filety. Nie mówiąc już o pozbawionym skóry dorszowym filecie. Nie  każej gospodyni udaje się je przyrządzić w taki sposób, aby przypominały te  złociste kawałki ryb ze zdjęć reklamowych. Bo istotnie sztuka to nie lada.


Od czego zatem zależy uroda a także prawdę mówiąc i smak tej potrawy. Proszę, oto kilka rad, dzięki którym przygotować będzie można danie jak z obrazka.

1. Ważna jest odpowiednia patelnia. Nie może  mieć zbyt cienkiego  dna: potrawa szybko się przypali pozostając w środku niedopieczona. Najlepsza jest patelnia pokryta teflonem lub innymi substancjami zapobiegającymi przywieraniu potraw.

2. Rybę starannie panierujemy  najpierw w mące a następnie w jajku i bułce tartej lub tylko w mące. Bez panierowania ryba sie nie uda!

3. Smażymy filety na sporej ilości tłuszczu, najlepiej  roślinnego, przeznaczonego do smażenia lub oleju także przeznaczonego do smażenia. Rybie smaku doda niewielka ilość masła wrzucona na patelnię. Tłuszczu powinno być tyle, aby dno patelni pokrywała przynajmniej 2-3 milimetrowa jego warstwa.

4. Tłuszcz powinnien być gorący: wrzucony doń kawałeczek miąższu bułki powinien się zrumienić  w kilkanaście sekund.
5. Ułożone na patelni filety powinny się smażyć do momentu, kiedy  przyrumieni się ich dolna strona. Poznamy, że to „już” kiedy wokół kawałka ryby dostrzeże się jasnobrązową obwódkę. Nadmierne poruszanie filetów  sprawia, że się rozpadają.

6. Przewracamy filety rybne przystosowaną do tego łopatką, ostrożnie, starająć się nie naruszyć całości kawałka.
7. Kiedy obie strony filetów rybnych są doskonale zrumienione można (a właściwie należy) je na chwilę ułozyć na bibule dla odsączenia nadmiaru tłuszczu.

No i co: jakież to łatwe!