Co w kuchni pachnie?

Oczywiście najpiękniej pachną w kuchni zioła. I to pachną od tysięcy lat, w kuchniach wszystkich narodów, kultur, na wszystkich kontynentach.

Bardzo dawno temu odkryto bowiem, że ziołowe przyprawy mają dwojaki skutek: dodają potrawie aromatu i smaku a przy tym działają leczniczo.

Każda kuchnia narodowa ma swoje specyficzne aromaty: w angielskiej dominuje mięta i szałwia, w polskiej majeranek i koper, w kuchniach basenu morza Śródziemnego zioła tworzące mieszankę o nazwie zioła prowansalskie, w krajach arabskich lubi się miętę.

Można chyba mówić o swoistej modzie na zioła w kuchni w ostatnich kilkunastu latach, aromatyczna kuchnia uznawana jest za bardziej finezyjną i smakowitszą. Niewątpliwie jest też, ze względu na  lecznicze walory ziół, zdrowsza.

Najczęściej w naszej strefie klimatycznej używamy ziół suszonych: wiadomo, lato trwa krótko, musimy się zadowolić tym, co zostało we właściwy sposób  zachowane z plonów lata. Ale też coraz częściej zakłada się na kuchennym oknie ziołowy ogródek, w doniczkach, w których pielęgnuje się szczególnie ulubione zioła, dzięki czemu możemy je mieć  pod ręką niemal przez cały rok.

Zioła świeże są bardzo aromatyczne, ale używamy ich dwukrotnie więcej niż ziół suszonych. Zamiast 1 łyżeczki ziół świeżych dodawajmy pół  łyżeczki suszonych a zachowana zostanie właściwa porcja aromatu.

Przy jesiennej pogodzie, pachnąca ziołowa kuchnia powinna kojarzyć się jak najlepiej, z miłym, ciepłym ogniskiem domowym. Sięgnijmy zatem na półeczkę z przyprawami i  niczym alchemik w swej pracowni  sprawmy, aby dom wypełnił się nęcącym zapachem.

Kartoflanka z ziołami

6 średnich ziemniaków, 2 pory lub pęczek dymki, 1 cebula, 5-6 szklanek przygotowanego z kostki rosołu z kury, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 1 kopiasta łyżka masła, sól, 1/2  płaskiej łyżeczki białego pieprzu, 1 kopiasta łyżka szczypiorku, 1 kopiasta łyżka siekanej natki pietruszki, po 1/2 łyżeczki bazylii i tymianku.

Masło rozgrzać w garnku. Cebulę i dymkę lub pory posiekać bardzo drobno. Poddusić na maśle. Dodać obrane i pokrojone w plasterki ziemniaki, chwilę razem dusić wlać rosół, gotować do zupełnej miękkości, dodać na koniec zioła, sól i pieprz, zmiksować, podgrzać, dodać jogurt i podawać z grzankami z bułki.

Udka z kurcząt w sosie ziołowym

4 udka z kurczaka, sól.
Na sos:4 dymki,1 ząbek czosnku,4 łyżki soku cytrynowego,4łyżki  siekanego kopru,4 łyżki siekanego szczypiorku,4 łyżki siekanej natki pietruszki,4 łyżki siekanych orzechów włoskich, po sporej szczypcie bazylii i mięty oraz kolendry, sól i cukier do smaku.

Posolone udka upiec na rumiano w piekarniku. Przygotować sos: dymki oraz czosnek bardzo drobno posiekać, wymieszać z sokiem cytrynowym, dodać koper, pietruszkę, bazylię, miętę, kolendrę, do smaku sól i cukier.
Sosem polać upieczone udka i jeszcze raz wstawić do piekarnika na 7-10 minut.Po wyjęciu posypać siekanym szczypiorem. Podawać na gorąco z ryżem.

Naleśniki prowansalskie

Na ciasto:1 szklanka mąki,1/2 szklanki wody z mlekiem,1 jajko,2 łyżki oliwy lub oleju, szczypta soli.
Na farsz:1,5 szklanki startego żółtego sera, szczypta czosnku granulowanego,1 pełna łyżka ziół prowansalskich,1 łyżeczka siekanej natki.
Do smażenia: 4 łyżki oleju,2 całe jaja,1/2 szklanki tartej bułki.

Z podanych składników  usmażyć 10-12 naleśników. Przygotować farsz: ser wymieszać z natką i ziołami prowansalskimi. Posypywać serem naleśniki i zwijać je w krokiety o kształcie walca. Jajko rozbełtać z odrobiną wody. Maczać krokiety w jajku, obtaczać w tartej bułce i smażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju. Podawać jako dodatek do soku pomidorowego lub buraczanego.