Udręki starego kucharza

Lubię czytać stare książki kucharskie. To już wiecie, bo wielokrotnie przytaczałem tu odpowiednie cytaty. Jest w nich przecież wiele czaru, tajemnic i niezamierzonego humoru. Jednocześnie niemało przepisów – mimo ich skomplikowanych zaleceń – udaje się zastosować i dziś z doskonałymi rezultatami. Choć czasem…

Sztokfisz przychodzi do nas tylko solony i suszony. Trzeba go w drewnianym naczyniu w mocnym ługu z drzewa brzozowego lub olszowego moczyć dni 4 w ciepłym miejscu. Wtedy zlać ług, pokrajać płaskie połcie na kawałki i zalać świeżym ługiem, w którym znowu niech moknie trzy dni, następnie zlać ług, wypłukać w zimnej wodzie i zalać wodą wapienną, którą się robi, kładąc w wodę tyle niegaszonego wapna, aby się woda zabieliła jak mleko. W tej wapiennej wodzie niech moknie dwa dni, po czym przełożyć go do innego naczynia, wypłukać kilka razy, nalać czystą wodą, moczyć w niej jeszcze trzy dni, kilka razy na dzień zmieniając wodę.

Gotować w czystej wodzie bez soli, bo stwardnieje, dopiero na samym dogotowaniu trochę posolić. Gotuje się krótko, dobrze z wody odcedza na sicie, a na półmisku polewa się młodym masłem z rumianą bułeczką.

Uff! I wszystko gotowe. Dobrze, że gotuje się krótko. Dzięki temu już po dwóch tygodniach przyrządzania mamy pyszną rybkę na talerzu.

Żeby nie być posądzonym o sadyzm, to podrzucę Wam przepis na inna rybkę, i to dużo prostszy. Zwłaszcza Sławek i Arkadius powinni być zadowoleni, bo to rybojady straszne!

***

Ryba na szynce

1 wędzony  łupacz (może być pstrąg), 2 łyżki masła, 2 plastry wędzonej szynki, pieprz świeżo mielony.

Rybę gotować pięć minut we wrzątku przekładając z boku na bok. Ostudzić, zdjąć skórę, usunąć ości. Roztopić masło na patelni i opiec szynkę z obu stron. Położyć rybę na szynce i posypać pieprzem. Dusić na małym ogniu pod pokrywą przez 3 minuty.

***

Ryba w majeranku i jabłkach

1 kg filetów z ryby morskiej, 1 kg kwaśnych jabłek, sól, pieprz świeżo zmielony, majeranek, cytryna, 10 dag masła.

Jabłka obrać i pokroić w plastry pozbawiwszy pestek, filety posolić i popieprzyć, odstawić do lodówki na 60 min. W naczyniu żaroodpornym ułożyć warstwę jabłek, posypać majerankiem, posolić, położyć filety, skropić sokiem z cytryny i położyć na wierzchu masło. Wstawić na 25 min. do piekarnika w temperaturze 150 st. C. Podawać z zieloną sałatą.