Smaczna oszczędność

Kuchnia oszczędna była obowiązkiem wielu pokoleń polskich gospodyń: liczne zawieruchy historii i ekonomii powodowały, że wiele było rodzin, które chcąc kultywować domową kuchnię poszukiwały tańszych metod gospodarowania. Wszystkie XIX i  XX- wieczne książki dla gospodyń, jako nakaz najważniejszy przekazywały oszczędność i to mądrze pojętą: gospodarować racjonalnie, nie marnować surowców, choćby dzięki temu, że wszystko jest  smaczne i starannie przygotowane.
Dlatego też nie będę proponować zastępowania  lepszych surowców  gorszymi, ale  używanie  produktów prostych, łączonych w sposób najbardziej efektowny i efektywny.
Nie jest sztuką przygotowanie obiadu z wielu najlepszych produktów, ale  zrobienie  kulinarnego dzieła z resztek, niewielkiej ilości prostych, dostępnych składników to już wyższa szkoła kulinarnej jazdy. Lubię robić dania, o których mówi się, że to zupa z gwoździa czyli smakołyk zrobiony z niczego!

Chłodnik pomidorowy

3 szklanki soku pomidorowego,2 szklanki jogurtu naturalnego,3 jaja,
2 małe zielone ogórki, po 3 łyżki siekanego kopru i szczypioru,2 łyżki siekanej pietruszki, sól, pieprz, szczypta cukru pudru.

Jajka ugotować na twardo, posiekać, ogórki obrać i pokroić w paski .
Wymieszać sok z jogurtem, dodać ogórki, jajka, siekaną zieleninę. Doprawić solą i pieprzem, jeśli sok pomidorowy był zbyt kwaśny można dodać  odrobinę cukru-pudru.
Chłodnik szczelnie okryć(bardzo intensywnie  pachnie)  i wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę.

Knedle z bryndzą
Na knedle:1 kg ziemniaków,1,5 szklanki mąki,1 jajko, sól.
Na nadzienie:20 dag bryndzy,1 żółtko.
Do polania:2 łyżki tartej bułki,2 łyżki masła.

Ziemniaki ugotować, przetrzeć przez praskę lub przepuścić przez maszynkę, dodać mąkę, jajko, zagnieść ciasto. Uformować wałek ,który pokroić w plasterki. Każdy plasterek spłaszczyć, na środek położyć bryndzę utartą z żółtkiem, zlepić dokładnie. Gotować we wrzącej osolonej wodzie partiami, kiedy się zagotują i wypłyną na wierzch wyjmować łyżką cedzakową i wkładać następną partię.
Tartą bułkę zrumienić na suchej patelni, dodać masło, polać knedle.

Sznycle z boczniaków

30 dag boczniaków,2 jajka,4 łyżki tartej bułki,5-6 łyżek oleju do smażenia, sól.

Boczniaki umyć, wyciąć twarde  nóżki, ułożyć na papierowej kuchennej ściereczce blaszkami do dołu. Jajka rozbić z 2-3 łyżkami wody. Kapelusze grzybów maczać w jajku, następnie w tartej bułce, gdyby panierka niezbyt dokładnie przywierała – zabieg powtórzyć. Na patelni rozgrzać olej, smażyć boczniaki na rumiano, w czasie smażenia soląc na patelni. Podawać gorące z ziemniakami z wody lub  pieczywem.

Ogórki faszerowane mięsem i kaszą

4 duże ogórki.
Na nadzienie:1 szklanka duszonego lub pieczonego mięsa,1 łyżka masła,1 cebula.1/2 szklanki perłowej kaszy jęczmiennej ,1 łyżka siekanego kopru,1 jajko, sól, pieprz.
Na sos:1,5 łyżki masła,1,5 łyżki mąki,2 łyżki przecieru pomidorowego, sól, cukier, sok cytrynowy do smaku,1 łyżka siekanej natki pietruszki.

Ogórki przekroić na połówki i wydrążyć pestki przy pomocy łyżki.
Mięso zasmażyć z masłem i cebulą, posiekać tasakiem lub dużym nożem. Kaszę ugotować na sypko, połączyć siekane mięso z kaszą, jajkiem, pieprzem, solą i siekanym koprem. Wymieszać. Nakładać w wydrążone ogórki. Wygładzić wierzchy, ułożyć w płaskim garnku, podlać szklanką osolonej wody, zapiec w piekarniku. Gdyby wyparowało zbyt dużo wody-dolać jej.
Masło roztopić w garnku, dodać mąkę, zasmażyć na jasnozłoto, dodać płyn spod ogórków, przecier, doprawić solą, cukrem, pieprzem i sokiem cytrynowym. Polać ogórki po wierzchu, jeszcze raz na moment wstawić do piekarnika. Kiedy sos się zagotuje podawać gorącą potrawę.

Ryba w piwie i śmietanie

1 spora ryba, na przykład karp,1/2 szklanki piwa,1/2 szklanki śmietany,1 łyżka mąki,3 łyżki masła lub oleju, sól.

Rybę sprawić, posolić, obsypać mąką, położyć na posmarowanym masłem półmisku. Piec  w nagrzanym piekarniku około 40 minut polewając w tym czasie rybę piwem. Na koniec upieczoną, zrumieniona rybę polać śmietaną i zapiekać aż śmietana lekko zbrązowieje. Podawać z ziemniakami z wody.

Okazuje się, że oszczędnie nie znaczy skąpo i zupełnie nie oznacza ? niesmacznie. Wystarczy trochę nowych pomysłów. Albo sięgnięcie po stare ale zapomniane.