Na Wilno!

Co roku zabieraliśmy nasze wnuczęta na wędrówki po Italii. W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić marszrutę. Do Włoch pojedziemy we dwoje w końcu września, a Kubę i Zuzię postanowiliśmy  wywieźć na wschód. Do Wilna. Po drodze zatrzymamy się nad Wigrami w przepięknym miejscu,  którym zachwycają się wszyscy przybyli tam z najdalszych i najpiękniejszych stron świata. Klasztor na cyplu ? to cud świata.

Potem tylko siup przez granicę i przez Kowno do Wilna. A tam przez kilka dni wędrować będziemy śladami Filomatów i Filaretów a także Miłosza i Konwickiego. Bierzemy ze sobą ich książki (Kuba już to wszystko przeczytał) jako przewodniki.
Może zdążymy wpaść i do Druskiennik. Martwi mnie tylko, że znam tylko dwa adresy pod którymi można dobrze rozsmakować się w kuchni litewskiej. Dlatego liczę na Was Przyjaciele z blogu! Macie trochę czasu, bo podróż planujemy w lipcu. Do tej pory zapewne wspólnie stworzymy bogaty przewodnik po lokalach i daniach z Wilna i okolic.

Aukstaiciai
Antokolskio 13 tel. (0-0 370) 5 212 01 69
Adres internetowy: www.aukstaiciai.lt Czynne w godz. 12 ? 24 W soboty i niedziele w godz. 11 ? 24  Jęz. angielski, rosyjski
Tu przychodzą znawcy kuchni na kaczkę gotowana na parze w białym winie i krewetki Black Tiger z rusztu. Dla miłośników kuchni wileńskiej są też przysmaki miejscowe jak babka ziemniaczana z prawdziwkami i boczkiem. Litewskie wódki, piwo oraz całkiem niezła lista win z południa Europy.

Lokys
Stikliu 8/10 tel. (0-0 370) 5 262 90 46
Adres internetowy: www.lokys.lt  Czynne codziennie w godz. 12 ? 24 Jęz. angielski, rosyjski
Legenda głosi, że lokal w tym miejscu i tej nazwy otworzył Wielki Książę Litewski przed 500 laty. Kuchnia szczyci się doskonałą dziczyzną, takimiż rybami (łosoś, pstrąg) oraz starką, wódką ziołową tris divinis a także ? co nie częste w tych okolicach ? dobrymi winami francuskimi i włoskimi. Honorowane są karty kredytowe. Raczej rezerwować stolik.